Lundéns tryckeri investerar – först i Norden med digitalpressen Accurio Label 190

PUBLICERAD: 8 januari 2018
UPPDATERAD: 14 november

 

Lundéns tryckeri i Partille har lagt vantarna på en digital tryckpress från Konica Minolta. De blir därmed först ut i Norden med en Accurio Label 190.
– Vi räknar med att få ett bättre flöde, säger tryckeriets vd Hans Sandén.

– Vi har under en tid funderat på hur vi ska utveckla vår digitala produktion, förklarar Lundéns tryckeris vd Hans Sandén om bakgrunden till investeringen av den digitala tryckpressen från Konica Minolta. Valet föll alltså på en Accurio Label 190, vilket är en uppgradering av toner- och arkskrivaren C1070, som enligt leverantören trycker från rulle till rulle utan behov av specialmedia eller förbehandling av ytan med coating eller primer.
– Konica Minolta har presenterat både en affärslösning och en produkt som väl uppfyller våra utvecklingsbehov och våra kunders krav på kvalitet, säger Hans Sandén.
Lundéns tryckeri väljer också att komplettera etikettskrivaren med konverteringsmaskinen gm dc330 MiniFlex som är utrustad med bland annat uv-lackverk, spotlack, laminering, foliering och stansning. Etikettprintern kommer förberedd med en bypass för möjlighet att köra konverteringsmaskinen on-line.
– Vi räknar med att få ett bättre flöde och att kunna sköta produktionen på ett annat sätt. Att först trycka motivet och sedan stansa offline. Tidigare i digitaltrycket har vi haft tryck och stansning i samma moment. Denna trycker allt löpande och tar sedan det vidare och efterbearbetar, säger Sandén.
– Vi får nu möjlighet att göra folieringar där vi kommer kunna kombinera digitaltrycket med guld- och silverfoil. Det har vi inte haft möjlighet till tidigare.

En övervägande del av Lundéns verksamhet är produktion av etiketter. Olika sorters etiketter och märkningslösningar med produktinformation för olika typer av produkter. Etiketter till allt från kemindustrin till livsmedelsindustrin. Tryckeriet med sina tio anställda använder idag trycktekniker som flexo- och digitaltryck.

– Vi har kört digitaltryck sedan 1997 och har en upparbetad kundkrets på digitalsidan. Men vi kör även med flexo när volymerna ökar, säger Hans Sandén och tillägger att de inte satt upp någon brytgräns ännu för vilka upplagor som kommer köras digitalt i den nya maskinen. Det hänger på storleken på upplagorna som ska köras samt hur avancerat trycket är tänkt att vara.
Installationen av tryckpressen är planerad till mitten av mars månad.

Senaste nytt

Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

Boka in den 7–9 oktober 2025 i kalendern redan nu. Då är det återigen dags för den största mässan och mötesplatsen i den grafiska branschen: Sign&Print Scandinavia på Kistamässan i Stockholm.

SPS kollage
Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

SPG erövrar nytt tryckeri

40 anställda får gå när produktionen flyttas.

Screenshot
SPG erövrar nytt tryckeri

Bording gör miljonförluster

Bording har beslutat att lägga ner stora delar av sin produktion i Sverige, vilket Sign&Print tidigare rapporterat om. Nu har siffrorna för 2024 släppts och bolaget visar en förlust på nästan 4,9 miljoner kronor.

1750154275161
Bording gör miljonförluster

Nu är utomhusreklam mätbart

Inbyggda 3D-sensorer kan tillsammans med AI-analys mäta hur många som passerar både tryckt och digital utomhusreklam och hur länge de tittar.

Skärmavbild-2025-07-01-kl.-10.33.07
Nu är utomhusreklam mätbart

Läs vidare

Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Israeliska digitalpresstillverkaren Landa Digital Printing har ansökt till domstol om att avbryta rättsliga förfaranden kopplat till deras akuta ekonomiska kris. Bolaget har skulder motsvarande nästan fem miljarder svenska kronor.

Landa_01 (1)
Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Xerox köper Lexmark i miljardaffär

– Med förvärvet av Lexmark placerar sig Xerox nu bland de fem största inom alla stora utskriftssegment, säger Steve Bandrowczak, vd för koncernen.

FotoJet---2025-07-02T104600.160
Xerox köper Lexmark i miljardaffär

Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

– Något som sticker ut är hennes kombination av erfarenhet, pondus och energi, säger Eva Glückman, vd på Grafiska Företagen.

32b7d220-c858-4884-8c5f-a5f1aaacbd5f
Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

Förvärv: "Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige"

Norska Ålgård Offset förvärvar Ruter AB i Laholm med dotterbolaget Ruter Vellinge.

FotoJet---2025-06-30T152321.363
Förvärv: ”Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige”