
De båda skrivarleverantörerna Epson och Konica Minolta har tillsammans valt att ingå ett samarbetsavtal för att nå nya marknader i Sverige.
– Vi är mycket glada över att starta upp ett samarbete för att växa på storformatsmarknaden i Sverige och ser då Konica Minolta som en utmärkt partner, säger Epsons Sverigechef Göran Tibell. Vi har höga förväntningar på hur vi kan utvecklas tillsammans.
Även Konica Minoltas vd Jaan Balod kommenterar samarbetsavtalet:
– Det känns otroligt spännande att kunna utöka vårt redan mycket breda sortiment av digitaltryck med Epsons storformatsskrivare. Att kunna erbjuda den grafiska marknaden ett ännu bredare urval av högkvalitativa produkter stärker oss som leverantör. Eftersom även Epson är en stark leverantör tror vi på ett bra och givande samarbete.