När Pitney Bowes nu gått in på printsidan, så handlar det både om att ta ett större grepp gentemot kunderna och samtidigt visa de egna aktieägarna på fortsatt tillväxt. Det berättar Kevin Marks, som är ansvarig för dokumenttekniker på Pitney Bowes.
– Vi köpte företaget Emtex, som gör mjukvara för att hantera dataströmmar och få rätt brev i rätt kuvert. Det är logiskt att utöka det till att även hantera själva utskriften av brevet. Därför har vi gjort ett strategiskt samarbete med HP, där vi styr deras inkjetskrivare.
– Eftersom HP aldrig kommer in på transaktionsdata, så har det här samarbetet varit en vinst både för HP och oss.
Samtidigt som Kevin Marks berättar om det totala greppet, så ser han också att Pitney Bowes sällan kan få ta hand om en process helt från början.
– Därför måste våra system vara tillräckligt öppna så att vi kan koppla på skrivare och kuverterare i exempelvis Océs system. På samma sätt ska vi kunna styra en Océ skrivare i vårt system.
Leif Pettersson (bilden), som är ansvarig i Sverige fortsätter:
– I ett första skedet har vi nu kopplat in HP:s skrivhuvuden även i vår kuverterare, så att tryckeriet kan arbeta med helt blanka kuvert och trycka på rätt avsändare i färg på kuvertet. Samtidigt ges möjligheten att skriva ett budskap som är riktat direkt till mottagaren.
– I nästa skedet så arbetar vi enbart med en vit pappersrulle. Den börjar med att printas i en HP-skrivare och sedan så skapar vi ett kuvert och stoppar ner breven direkt i det. Det här ska gå med en hastighet av över 20 000 försändelser i timmen.