Det danska börsnoterade it-företaget F.E. Bording, som bland annat sköter det elektroniska betalningssystemet på Öresundsbron och äger digitaltryckerier i Sverige, har köpt NP Tryck i Helsingborg. NP Tryck är ett familjeföretag sedan flera generationer och har hittills drivits och ägts av Ralph Paulsson. Med köpet vill Bording koncernen, som också driver betalningssystemen i exempelvis de två danska varuhusen Illum och Magasin, stärka sin ställning inom butiksmaterial. Det är ett område som de började förvärva i, när de tidigare i år köpte Halmstad Tryckeri.
– Som ett led i Bording koncernens strategi att växa inom nischade kommunikationslösningar har Bording förvärvat NP Tryck AB, säger Bordings svenska vd Kenneth Fritzon. Bolaget har under flera år upparbetat en stark position inom butiksmaterial och skyltar till butiker i Sverige, så kallat In-Store material.
NP Tryck har kontrakt med ett antal ledande varumärken och butikskedjor. Produktsortimentet innehåller också en rad artiklar producerade på olika plastmaterial. Verksamheten har vuxit med i snitt tio procent under de senaste åren och omsatte 2011 drygt 60 miljoner kronor, med ett bra resultat.
– NP Tryck förväntas tillföra Bording koncernen både ökad omsättning och förbättrad lönsamhet, säger Kenneth Fritzon. Verksamheten kompletterar tidigare förvärv inom aktiviteter gällande butiksmaterial. Genom att förstärka och fokusera marknadsbearbetningen till de större varumärkena och butikskedjorna, räknar Bording med att växa inom detta segment i såväl Sverige som i Skandinavien.