Flatbäddare för de riktigt stora volymerna

PUBLICERAD: 21 november 2013
UPPDATERAD: 21 november

Fujifilm_Inca_OnsetS50i_HR_press_lores

Inca Digital Printers och Fujifilm lanserar nu sin nya arbetshäst Inca Onset S50i. Det är en CMYK-baserad flatbäddare för de riktigt stora volymerna.

S50i är utvecklad av Inca och säljs exklusivt av Fujifilm världen över. Maskinen har en produktionskapacitet på 725 kvadratmeter per timme och använder Fujifilms Uvijet OB- eller OZ-bläck. Maxformatet är på 314 x 160 centimeter. Inca-maskinen klarar substrat på upp till 50 millimeters tjocklek. Skrivhuvudena som används är Fujifilm Dimatrix.

Maskinen har också särskilt framtagen maskin- och programvara, som ett 15-zons vakuumbord, en UV-sensor som övervakar skrivaren och höjddetektorer för substrat. Dessutom ingår Incas Print Run Controller med funktioner för jobbhantering samt Reporter Pro, som håller koll på produktiviteten och levererar detaljerade rapporter.

Onset S50i är den första storformataren som använder Incas nya Onset Scaleable Architecture. Det är ett nytt tänk kring maskinval, där en kund kan öka eller minska produktiviteten när behoven ändras. Till exempel kan en Inca Onset S40i med CMYK + Lc och Lm konverteras till en åttafärgare med dubbel CMYK.

 

 

 

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Göteborgsbolag skalar upp

Investeringar i planskrivare och skärbord tar Elitdecor till ny toppnivå.

DSC_2060
Göteborgsbolag skalar upp

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Premiär för Durst nya "Super Multi Pass"-press P5 SMP.

Maskinenx
Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap