Billes två förvärv flyttar in

PUBLICERAD: 16 december 2013
UPPDATERAD: 14 november

Billes investerar 60 miljoner i en rejäl ut- och ombyggnation när Contact Tryck & Reklam AB och Fototext flyttar in i gemensamma lokaler. Dessutom investerar man i nya, toppmoderna maskiner.

När Contact Tryck & Reklam AB och Fototext nu flyttar in i Billes lokaler, byggs produktionsytan ut med 2800 kvadratmeter.

– Det blir massor med fördelar med att vi alla finns i samma lokaler. Bland annat får vi lägre kostnader och vi kan förbättra servicen till våra kunder ytterligare. Vi förenklar projektledningen och kan korta ner ledtiderna tack vare bättre logistik och effektivare produktion, säger Niklas Bille, vd på Billes.

Företaget får genom fusionen mellan de förvärvade bolagen, ett breddat produktutbud, en avdelning för layout- och originalproduktion samt en IT-avdelning som bland annat producerar web-to-print och e-handelslösningar. Det blir också miljövinster när transporterna mellan bolagen försvinner, menar man.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser