Premiär för InPrint

PUBLICERAD: 10 april 2014
UPPDATERAD: 14 november


IMG_263710 000 personer hittade till Inprint, när den här nya, nischade mässan hölls för första gången. Inprint antyder att det handlade om trycksaker som var en del av något annat. Här handlade det till exempel om tryck på industriella produkter, på kakelplattor och liknande. Eftersom många av utställarna tidigare hade hoppat av Ipex, så hade de pengar reserverade för att lägga på en mässa.

Canon var den utställare som hade satsat mest, genom att fylla sin monter med många lösningar som speciellt var anpassade för industriella tillämpningar.

 

En del av något annat

InPrint hölls som en del av Hannovermässan, som är Europas största industrimässa, med hallar fyllda av automation och industriella lösningar. Det var också många av besökarna som inte var registrerade för Inprint, men ändå passade på att besöka den hallen, när de ändå var på Hannovermässan. Besökarna registrerades i varje hall och därför vet man hur många av de över 100 000 mässbesökarna som kom till Inprint.

Tryck som en del av andra industriella processer är mycket intressant. Man märkte dock att hjärnan bakom arrangemanget, Frasier Chesterman, har en bakgrund som tidigare chef för Fespa. Här fanns inga av de dokumentlösningar som exempelvis trycker manualer till bilar eller kylskåp, i anslutning till monteringen. Det handlade bara om inkjet och screentryck.

Inom det området hade mässan å andra sidan lyckats få bredd redan från sin späda premiär. Och samtal med utställare gjorde det klart att den här mässan är här för att stanna.

IMG_2657

Tre möjliggörare av Inprint: Håkan Gershagen, Stephen Brooks och Frasier Chesterman.

 

Senaste nytt

De investerar i digitalpress med efterbehandling

"Vi har ett uppsving för tryckta medier nu" säger Christopher Åberg, en av delägarna i Designhuset-Screentext.

bildjpg
De investerar i digitalpress med efterbehandling

Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Mimaki lanserar en direct-to-object-skrivare (DTO) för industriella volymer. Nya UJF-7151plus II e är en flatbädds-UV som levererar upp till 1800 dpi i höga hastigheter.

_0644_UJF-7151plus-II-e
Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

HP lanserar ny print- and cut

HP DesignJet T870 är en kompakt, lätt och mångsidig 24-tumskrivare. Den skriver ut från A4- till A1-format.

HP-Designjet-T870_Retail_KSP_00_Hero_JPN_015_v2
HP lanserar ny print- and cut

Girls Who Print arrangerar "Fempire"

Den 13 november återvänder Girls Who Print Day Conference med "Fempire". En uppmaning att bygga, styra och äga sin framtid inom print.

FotoJet---2025-11-07T123222.859
Girls Who Print arrangerar ”Fempire”

Läs vidare

Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Under tisdagen hölls Publishinggalan på Berns Salonger i Stockholm. Bland annat vinner Elanders pris för sin egentryckta årsredovisning. Här är alla vinnare där det framstår vem som tryckt bidragen.

Berns_skymnNY2000
Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Nu är nya Sign&Print här!

Nu kommer nya Sign&Print varm från tryckeriet! Årets sista nummer innehåller en 28 sidor stor mässrapport från Sign&Print Scandinavia.

583
Nu är nya Sign&Print här!

Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Företaget har hamnat på obestånd.

FotoJet---2025-09-22T110803.590
Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus

Den grafiska återförsäljaren bjuder in till Öppet hus i Malmö den 12 november för att visa upp det senaste inom digitaltryck och produktionslösningar. 

DSC_2249
Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus