Ny sälj- och marknadsresurs på SWEDMA

PUBLICERAD: 26 juni 2014
UPPDATERAD: 14 november

wyhlc6dw9g01cusu79pc

SWEDMA – Sveriges bransch- och intresseorganisation för direkt och interaktiv marknadsföring – förstärker nu sin organisation och knyter till sig Carina Tegeland som sälj- och marknadsansvarig.

– Jag är väldigt nöjd med att kunna rekrytera Carina och vi ser fram emot att få ta del av hennes erfarenhet, kompetens och sinne för struktur. Carina har ett härligt go och tempo, och ett stort engagemang för de frågor som SWEDMA driver, säger Tore Thallaug, SWEDMAs vd.

Carina är utbildad marknadsekonom och har lång erfarenhet av försäljning av CRM- och DM-projekt inom såväl B2B som B2C. Carina kommer närmast från Bisnode där hon arbetat som projektledare för verksamhetsutvecklande projekt. Dessförinnan har hon bland annat arbetat som säljchef vid Direktmedias kontor i Stockholm och som Account Manager på samma företag. Tidigare igen arbetade hon med försäljning på PAR.

– Det ska bli mycket spännande att börja jobba med de frågor som SWEDMA driver. Direkt och datadriven kommunikation ligger mig särskilt varmt om hjärtat och det blir en kul utmaning att ta sig an SWEDMAs egna marknadsföringsbehov, säger Carina Tegeland.

Carina Tegeland tillträder sin anställning på SWEDMA under sommaren.

Läs vidare

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Antalis trycker på gröna alternativ

Den grafiska branschen har en del att göra när det gäller klimatpåverkan. Det vill Antalis vara med och ändra på. I sin monter under Sign&Print-mässan var det mycket som kretsade kring hållbara materialval.
Antalis 2

Färska nyheter och försäljningar hos Plockmatic

När Plockmatic summerar årets Sign&Print Scandinavia så omfattar det flera maskinförsäljningar.
– Jag har inte hunnit räkna än, men det är ett gäng, säger Tommy Jönsson, försäljningschef på Plockmatic Sverige.
Plockmatic 1

Senaste nytt

Hexis ger kunderna makten över laminaten

I Hexis monter var det stort fokus på skyddsfilmer i serien Bodyfence under Sign&Print. Företaget hade bilar både utanför och innanför entrén till Kistamässan. De visade också inredningsvinyler, folier och laminat. 
FotoJet

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Scandraft hjälper kunderna komma igång med DTF

Återförsäljaren Scandraft visade sitt utbud av material för bild- och dekorproduktion. Men man tryckte lite extra på sitt startkit för att komma igång med Direct to film-tryck på textil.
DSC_4449