Bokpressleverantören Timsons i konkurs

PUBLICERAD: 15 januari 2015
UPPDATERAD: 14 november

ScandBook-tryck-small
Efter 118 år som tryckpresstillverkare avvecklar nu brittiska Timsons sitt sista produktområde – digitalpresstillverkningen. Företaget, som avvecklade all sin offsettillverkning ifjol, har i samarbete med Kodak fokuserat uteslutande på produktion av digitala, svart-vita boktryckpressar.

Senaste lanseringen gjordes på Drupa 2012 då företaget visade sin nya, digitala T-Press. Tanken var att fortsätta med den tillverkningen men efter omorganisationen 2014 slutade beställningarna att komma, skriver Print Week.

I Sverige använder ScandBook i Falun två offsetpressar från Timson i sin svartvita bokproduktion. Ytterligare en Timsons-installation på digitaltrycksidan är inplanerad under årets första kvartal.

– Vi har allt vårt på det torra och installationen kommer att göras som planerat, delvis med hjälp av utomstående resurser. Vi ser med stor spänning fram emot detta för maskinen kommer att spela en viktig roll i vår verksamhet, säger Magnus Breitenstein, vd för ScandBook.

För service ansvarar i fortsättningen bland annat Timsons Engineering, som inte påverkas av nedläggningen på digitaltrycksidan.

Läs vidare

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Antalis trycker på gröna alternativ

Den grafiska branschen har en del att göra när det gäller klimatpåverkan. Det vill Antalis vara med och ändra på. I sin monter under Sign&Print-mässan var det mycket som kretsade kring hållbara materialval.
Antalis 2

Färska nyheter och försäljningar hos Plockmatic

När Plockmatic summerar årets Sign&Print Scandinavia så omfattar det flera maskinförsäljningar.
– Jag har inte hunnit räkna än, men det är ett gäng, säger Tommy Jönsson, försäljningschef på Plockmatic Sverige.
Plockmatic 1

Senaste nytt

Hexis ger kunderna makten över laminaten

I Hexis monter var det stort fokus på skyddsfilmer i serien Bodyfence under Sign&Print. Företaget hade bilar både utanför och innanför entrén till Kistamässan. De visade också inredningsvinyler, folier och laminat. 
FotoJet

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Scandraft hjälper kunderna komma igång med DTF

Återförsäljaren Scandraft visade sitt utbud av material för bild- och dekorproduktion. Men man tryckte lite extra på sitt startkit för att komma igång med Direct to film-tryck på textil.
DSC_4449