Konica Minolta och NI Solutions samarbetar mer

PUBLICERAD: 28 januari 2015
UPPDATERAD: 14 november
roy_spennare_green2
Roy Spennare, Konica Minolta.

Som återförsäljare av Epsons storformatskrivare har Konica Minolta under många år samarbetat med NI Premium Brands, Network Innovations distributionsavdelning. Parterna har nu beslutat sig för att bredda sitt samarbete även inom NI Solutions produkt- och kompetensområde. NI Solutions är Network Innovations avdelning som erbjuder lösningar och konsulttjänster för att effektivisera och kvalitetssäkra mediaproduktion.

I och med det utökade samarbetet kommer Konica Minolta att erbjuda NI Solutions produkter och kompetenser och NI Solutions får tillgång till Konica Minoltas försäljningsorganisation och kundbas. Parterna ser stora synergieffekter av samarbetet och är övertygade om att det kommer gynna båda parters kunder.

– För att även fortsättningsvis kunna vara den framgångsrika maskinleverantören till grafisk industri som vi är idag, ser vi ett ökat behov av konsulttjänster och vissa kompletterande produkter som vi inte har i vårt erbjudande idag. Vi ser en stor utvecklingspotential för våra kunder i detta samarbete, säger Roy Spennare, affärsområdeschef för Production Printing på Konica Minolta.

– Digitaltrycket växer så det knakar och det ställer krav på anpassade arbetsflöden som effektiviserar och säkerställer tryckkvaliteten. Tillsammans kan NI Solutions och Konica Minolta leverera produktionslösningar som levererar mer både i effektivitet och kvalitet.  Det ser vi fram emot, säger Magnus Lundgren, avdelningschef på NI Solutions.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser