Vi vill läsa gratistidningar på helgen

PUBLICERAD: 16 februari 2015
UPPDATERAD: 14 november

PFM Research har på uppdrag av Svensk Direktreklam genomfört en av de största undersökningarna som någonsin gjorts i Sverige gällande lokala gratistidningar.

Man har frågat över 1200 läsare när de helst vill få sin tidning. Åtta av tio läsare uppger att de helst vill få sin lokala gratistidning på helgen. Detta oavsett om de idag får den mitt i veckan eller på helgen. Observationsvärdet är också lägre för gratistidningar som delas ut under onsdagar enligt undersökningen.

Onsdagar och helger är idag de vanligaste dagarna för distribution av gratistidningar. Till skillnad från prenumererade morgontidningar, delas gratistidningar ut till samtliga hushåll.

62 procent av de tillfrågade uppger att de är ganska eller mycket intresserade av att få tidningen. Undersökningen visade också att observationen av en gratistidning är högre när den delades ut under helgen än på en onsdag. Av de tillfrågade läsarna kommer 84 procent ihåg att de har sett tidningen under helgen. Det är 8 procentenheter högre än på en onsdag.

– Stressade läsare hinner inte läsa tidningen under veckorna, på helgen har man mer tidr, säger Göran Kontin, produktchef på Svensk Direktreklam. Andra gjorda undersökningar visar att det är under helgen som konsumenterna planerar inför den kommande veckan. Det är glädjande att undersökningen så tydligt visar fördelarna med helgdistribution av gratistidningar.

Senaste nytt

Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

Boka in den 7–9 oktober 2025 i kalendern redan nu. Då är det återigen dags för den största mässan och mötesplatsen i den grafiska branschen: Sign&Print Scandinavia på Kistamässan i Stockholm.

SPS kollage
Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

SPG erövrar nytt tryckeri

40 anställda får gå när produktionen flyttas.

Screenshot
SPG erövrar nytt tryckeri

Bording gör miljonförluster

Bording har beslutat att lägga ner stora delar av sin produktion i Sverige, vilket Sign&Print tidigare rapporterat om. Nu har siffrorna för 2024 släppts och bolaget visar en förlust på nästan 4,9 miljoner kronor.

1750154275161
Bording gör miljonförluster

Nu är utomhusreklam mätbart

Inbyggda 3D-sensorer kan tillsammans med AI-analys mäta hur många som passerar både tryckt och digital utomhusreklam och hur länge de tittar.

Skärmavbild-2025-07-01-kl.-10.33.07
Nu är utomhusreklam mätbart

Läs vidare

Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Israeliska digitalpresstillverkaren Landa Digital Printing har ansökt till domstol om att avbryta rättsliga förfaranden kopplat till deras akuta ekonomiska kris. Bolaget har skulder motsvarande nästan fem miljarder svenska kronor.

Landa_01 (1)
Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Xerox köper Lexmark i miljardaffär

– Med förvärvet av Lexmark placerar sig Xerox nu bland de fem största inom alla stora utskriftssegment, säger Steve Bandrowczak, vd för koncernen.

FotoJet---2025-07-02T104600.160
Xerox köper Lexmark i miljardaffär

Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

– Något som sticker ut är hennes kombination av erfarenhet, pondus och energi, säger Eva Glückman, vd på Grafiska Företagen.

32b7d220-c858-4884-8c5f-a5f1aaacbd5f
Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

Förvärv: "Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige"

Norska Ålgård Offset förvärvar Ruter AB i Laholm med dotterbolaget Ruter Vellinge.

FotoJet---2025-06-30T152321.363
Förvärv: ”Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige”