HP öppnar upplevelsecenter i Barcelona

PUBLICERAD: 18 mars 2015
UPPDATERAD: 14 november

hp_gec_041
Den 16 mars invigde Hewlett Packard, HP, sitt nya grafiska äventyr i Barcelona. På upplevelsecentret, det största utanför USA, har leverantören satt standarden för hur funktionella grafiska produktionslösningar ska presenteras.

På plats visar HP alla sina grafiska maskiner i avskärmade, applikationsuppdelade zoner i kompletta produktionsuppsättningar. Här finns alla varianter av HP Indigo-maskiner, rullmatade pressar och rullmatade storformats- och planbäddsprintrar kopplade till för- och efterbehandlingsutrustning från olika partners.
Bland efterbehandlingslösningarna kan nämnas Horizons Smartstacker och Tresus iCoat 30000, vilka båda är utformade specifikt för Indigo, samt många lösningar från bland annat Hunkeler, Bourg och Michelman.

På HP:s europeiska huvudkontor arbetar 3000 anställda med alla funktioner från orderhantering, kvalitetskontroll, logistik, utbildning, service, support, försäljning och marknadsföring. En sak är säker, alla kompetenser har samlats på ett ställe. Och förutom de många maskinerna finns även ett imponerande utbud av applikationer som visar vad man kan göra med de olika maskinlösningarna.

Om anledningen till det här grafiska äventyret säger Jan Riecher, HP: s vice VD för EMEA, att det är för att konsolidera den nära relationen med kunderna och för att det alltid ska finns en plats där man kan se hur verksamheten utvecklas. Många av HP: s kunder äger mer än en HP-produkt, vilket Jan Riecher uppfattar som ett uttryck för lojalitet.
I det sammanhanget nämner han HP:s världsomspännande användargrupp Dscoop. Med 1200 medlemmar är det en mycket aktiv användargrupp och alltså en mycket kompetent sparringpartner för HP.

Man ska inte heller bortse från att HP: s konkurrenter har gjort något liknande, och att med etableringen av ett sådant centrum är HP mindre beroende av dyra mässor och utställningar som har en tidcykel som inte nödvändigtvis sammanfaller med HP:s.

 

Växer gör verksamheten runt latex-tekniken. Arzu Babaoglu, ansvarig för storformat och industriell produktion, säger att latexlösningarna, som var bland de första i branschen, är nästa grafiska industristandard.
Sedan 2010 har HP sålt 23000 latexskrivare. 2018 förväntar de sig att 50 procent av försäljningen är latexlösningar.

HP fokuserar också på förpackningsmarknaden. Där utvecklas ständigt nya produkter för den ökade efterfrågan, i synnerhet print på wellpapp och kartong där traditionella trycktekniker inte kan möta kundernas krav på versionshantering, små serier och print-on-demand.

 

HP avslutade invigningen med att presentera många, nya produkter som tyvärr måste hållas hemliga till den 9 april då de kommer att presenteras på några mässor i USA. Vi återkommer med mer info om detta runt den 9 april.

Senaste nytt

Göteborgsbolag skalar upp

Investeringar i planskrivare och skärbord tar Elitdecor till ny toppnivå.

DSC_2060
Göteborgsbolag skalar upp

Scandraft inleder samarbete med 3M

Rekryterar Robin Hebestreit till satsningen.

FotoJet---2025-12-12T110025.854
Scandraft inleder samarbete med 3M

Bättre mättnad för DTG/DTF

Fiery släpper Digital Factory 12. Här är nyheterna!

keps
Bättre mättnad för DTG/DTF

Grafiska Linköpingsföretag river väggen

Tryckeriet och expoleverantören har samarbetat under flera år. Nu blir grannarna ett varumärke utåt.

FotoJet---2025-11-28T145034.467
Grafiska Linköpingsföretag river väggen

Läs vidare

Tryckcentrum byter vd och startar Kalmarsatsning

Tryckcentrum i Blekinge aviserar stora förändringar för nästa år. Arbetsnamnet är Tryckcentrum 2.0.

DSC_7206
Tryckcentrum byter vd och startar Kalmarsatsning

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider

UPM och Sappi ska starta ett joint venture-bolag för sin produktion av grafiskt papper. Samarbetet ska samla tolv pappersbruk och göra den hårt pressade branschen mer konkurrenskraftig.

Sappi-UPM
Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider