Zvenskt ben för Zlatan

PUBLICERAD: 18 september 2015
UPPDATERAD: 18 september

1773_Z_Parfym_10-596x438

Den 12 augusti kom Zlatans parfymkollektion ut i butikerna, skapad med ett ben i Frankrike, där doften togs fram, och ett i Sverige, där förpackningen skapades. Kartongbolaget i Hälsingborg har producerat den mörka förpackningen och säger att de är enormt stolta över uppdraget som utmanat dem genom de fantastiska effekter som kännetecknar förpackningarna.

– Zlatan, nu när du ändå ska komma hem och lira mot ”di himmelsblå” på Nya Malmö arena, så tänkte vi att du kunde komma och hälsa på oss i Allerum, säger Joakim Johansson VD för Kartongbolaget, med glimten i ögat. Titta på lite förpackningar, tryckpressar o så, men efter lunch kunde vi väl några straffar. Jag har förmånen att ha en härlig fotbollsplan just utanför mitt kontorsfönster & nycklar till bollboden.Slider_Z

 

Slider_Z

Senaste nytt

Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Tillverkaren introducerar TS330-1800 och uppgraderar serien med ett utökat färgomfång.

TS330-1800_nomedia_FIX
Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

Den 12-13 mars 2026 arrangeras Online Print Summit i München. Med mottot ”Re:inventing Print for the On-Demand Era” säger man sig inte nöja sig med att bara vara nytänkande kring tryck – utan att omdefiniera det.

3.-PM-OPS2026_Image_Meet-the-Speakers_final
Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Läs vidare

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Ny UV-färg utan fotoinitiatorer

Flint Groups färgnyhet Flexocure LEAP underlättar vid tryck av livsmedelsförpackningar genom att klara migrationstesterna.

Flintx
Ny UV-färg utan fotoinitiatorer

Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Det var i allra högsta grad fullsatt i Heidelberg/Gallus monter på Labelexpo när de presenterade nyheterna, Gallus Five och Gallus Alpha.

Gallus-CEO
Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Durst: Vi går mot "Black factory"-produktion utan personal

På Labelexpo i Barcelona introducerade Durst två nya maskiner som bygger på den nya G3-plattformen. Sign&Print tog reda på lite mer om den.

durst-1x
Durst: Vi går mot ”Black factory”-produktion utan personal