Kungen hälsar på Canon i Japan

PUBLICERAD: 22 februari 2016
UPPDATERAD: 14 november
IMG_0281
Kung Carl XVI Gustaf kikar på utskrifter gjorda på nästa generations storformatskrivare som återger bland annat höjd och glans, enligt Canon.

Den 18 februari fick Canons huvudkontor i Japan kungligt besök. Kung Carl XVI Gustaf, tillsammans med Kungliga ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) hälsade på hos företaget som en del av IVA:s Royal Technology Mission (RTM) – en internationell delegationsresa med fokus på teknik, vetenskap och näringsliv.

Hos Canon demonstrerades Canons tekniker för framtida bildbehandling, sensorer och objektiv samt tekniker inom hälso- och sjukvård.

– Vi känner oss hedrade över att få välkomna H.M. Konung Carl XVI Gustaf och IVA-gruppen till Canon Inc., och att få möjlighet att demonstrera våra innovativa tekniker inom bildbehandling och våra framtida konceptuella tekniker, säger Fujio Mitarai, ordförande och vd på Canon, och fortsätter:

– Vi ser fram emot fortsatt kompanjonskap och samarbete med Sverige, ett samarbete som inriktar sig på att förbättra teknik och innovationer både inom myndigheter, företag och den akademiska världen.

För kungen är det 23:e gången han deltar i IVA:s RTM, som leds av IVA:s preses Leif Johansson.

– Vi är väldigt imponerade av besöket på Canon i Japan. Företagets avancerade tekniker gör dem världsledare inom detta område, säger Leif Johansson.

updaterad
Kung Carl XVI Gustaf och Mr Mitarai, ordförande och vd på Canon.

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Profilerade värmlandsföretag förenas

Reklamföretaget Myshkin i Karlstad förvärvar AV Reklam i Hammarö och kompletterar sitt erbjudande med skyltproduktion och bildekor.

Myshkin
Profilerade värmlandsföretag förenas

Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Dokumentärfilmen King of Color berättar historien om grundaren av Pantone, Lawrence Herbert.

Skärmavbild-2025-12-17-kl.-09.36.19
Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

I boken Från Gästrikland skriver journalisten Lena Nordkvist om Rosenlöfs tryckeri.

image (2)
Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer

Att ha Volvo som huvudkund har möjliggjort utvecklingen av printateljén Artform Design i Göteborg. De hjälper bland annat museer med utställningsmiljöer och konstnärer med fine art-print på lite ovanligare material.

Artform DesignDSC_2138
Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer