
Enligt siffror från analysföretaget Infosource håller Konica Minolta en fortsatt marknadsledande position i Sverige när det kommer till produktionsmaskiner färg.
– Vi är oerhört glada och stolta över att vi fortsätter att växa i mycket hård konkurrens på den svenska marknaden. Vi vill rikta ett stort och ödmjukt tack till alla våra kunder för deras förtroende, säger Roy Spennare, affärsområdeschef production printing, Konica Minolta.
Q1 2016 har Konica Minolta en marknadsandel på 40,8 procent. Summerat för den rullande 12-månadersperioden Q2 2015 till Q1 2016 är Konica Minoltas marknadsandel 28 procent.
– Nu ser vi fram emot Drupa-mässan, dit vi åker med ett 75-tal kunder. Där kommer vi att visa många intressanta kundlösningar indelade i 22 olika ”business zones”. Det är dels lanserade lösningar som möter kundernas behov redan idag. Dels en inblick i morgondagens lösningar som ligger i teknikens framkant och som är under utveckling, säger Roy Spennare.







