
Pagewide skiljer sig från andra storformatskrivare genom att den har huvuden som sitter över hela bredden, istället för ett skrivhuvud som far fram och tillbaka medan materialet rör sig framåt. Resultatet är att man får en enormt hög produktivitet – 23 meter producerades i minuten under Drupa, med en maximal bredd på en meter.

I en särskild demolokal visades en film som visade hur 11 000 färdiga A1-affischer låg på golvet efter ett skift – sammanlagt 5500 kvm. Då var hänsyn taget till att maskinen har reningscykler som körs automatiskt efter ett par hundra tryck samt att tryckaren skulle hinna ställa fram papper och ta hand om de färdiga högarna.
– Det är ett pigmenterat bläck som blandas med vatten och efter utskrift kan sitta utomhus i fyra år, säger Tommy Brun på Olsonic, som redan sålt ett stort antal Pagewide maskiner i Sverige. Så det är verkligen inte bara en ritningsmaskin, utan den är mycket allsidig för tryckeriet eller marknadsavdelningen också.
Pagewide matas med maximalt en meter breda rullar och kan skriva ut på papper eller fotopapper i upp till 200 gram. Den kan förses med vikenhet, som efter tryckning viker ner till A4. Praktiskt för kartor och ritningar, som den här maskinen främst är tänkt för. Vanligast är också att den används för butiksskyltar, där kvalitén är fullt tillräcklig.

– Ett kvitto på maskinens styrka fick vi när Arkitektkopias franchisetagare valde den. Vi har redan fått beställning på fem maskiner bara från dessa, berättar Niclas Ulriksson från Olsonic.







