Color Systems förbereder sig

PUBLICERAD: 14 september 2016
UPPDATERAD: 14 november
Hillstedts Skylt & Dekor sätter upp skylten utanför ColorSystems nya lokaler.
Hillstedts Skylt & Dekor sätter upp skylten utanför ColorSystems nya lokaler.

Med sin alldeles unika affärsidé har storformatsleverantören Color Systems vuxit och vuxit. Till slut blev lokalerna för små och de fick börja om – i mycket större omgivningar. Och på fredag är det fest och invigning, där branschen är välkommen att besöka dem.

Den unika affärsidén är att inte ha säljare utan bara servicetekniker, som i gengäld håller koll på varje kund och råder dem när något börjar bli slitet eller ett behov bättre kan tillgodoses med en annan maskin. Med agenturerna på Roland DG, Epson, Onyx och Summa så har de mycket att välja mellan i dialogen med kunden. Dessutom sköter de servicen för Visutech, som säljer HPs storformatsprogram.

Förutom att bjuda på mat och dryck så lockar Torbjörn Hedén och vd Magnus Edfeldt med både specialpriser och mycket demo.

– Det blir bland annat Sverigepremiär av Rolands nya ”print-and-cut” som är ett måste för alla som har en VersaCamm SP-300/540, säger Magnus Edfeldt.

– Vi visar arbetsflöden, inspirerar med prover samt har specialister från våra leverantörer på plats för att presentera och svara på frågor om produkterna. Dessutom kommer vi att ha ett flertal intressanta seminarier och föreläsningar under dagen.

Den nya adressen är Grimstagatan 170 och du anmäler dig till info@colorsystems.se. Klockan 10 öppnar det och håller på ända till 17.

Senaste nytt

Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Det talas mycket om automatisering och effektiva arbetsflöden i den grafiska branschen i dag. Hos anrika Webergs Printshop är det i stället den personliga servicen som står i fokus, något som ofta innebär mycket manuellt arbete.

Webergs-trio (1)
Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Nya Munken Agenda designad av studenter – "Tillför ny energi"

Arctic Paper nya version av den ikoniska kalendern Munken Agenda är tryckt av Åtta45. 

Skärmavbild-2026-01-16-kl.-14.18.47
Nya Munken Agenda designad av studenter – ”Tillför ny energi”

Heidelberg får ny finansiering för att växa

Heidelberg har stärkt sin finansieringsstruktur genom att ha avtalat om ett nytt låneavtal på 436 miljoner euro med ett konsortium av banker. Det kommer stödja företagets tillväxtplaner och strategier.

DSC_7833
Heidelberg får ny finansiering för att växa

Läs vidare

Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Marknaden förväntas öka med 2,2 procent årlig tillväxttakt fram till 2030 med ett totalt marknadsvärde på 969,7 miljarder dollar, enligt en ny rapport från Smithers.

FotoJet---2026-01-16T134005.134
Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Postnord inför så kallade Data Matrix-koder på posttidningar och adresserad direktreklam för att effektivisera distributionen. Den som använder systemet ska kunna få rabatt på portot.

PostNord-logo-outside-Arken
Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

Den 12-13 mars 2026 arrangeras Online Print Summit i München.

3.-PM-OPS2026_Image_Meet-the-Speakers_final
Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år