Djupare samarbete mellan VBS och Efi

PUBLICERAD: 23 september 2016
UPPDATERAD: 14 november

VBS är nordisk representant för Efis lösning DSMX, Directsmile Crossmedia Server, och har nu även tecknat avtal för att representera Efis webbaserade beställningssystem DSF, Digital Storefront.

– Vi har under de senaste åren sett den starka utvecklingen av DSF-plattformen och med en 20-årig relation med Efi känner vi oss helt trygga i dagens såväl som morgondagens funktionalitet och kvalitet, säger Anders Eriksson på VBS och fortsätter:

– Vi vill kunna stötta våra kunder såväl som våra affärspartners behov av funktion och prestanda – DSF-avtalet är ett logiskt led i denna riktning. När vi nu ser den snygga integrationen med DSMX så har ”mätbar marknadskommunikation möter webbaserad beställning” fått ett ansikte och detta steg blev en självklarhet.

Senaste nytt

Original Tryckeri växer med förvärv

Norrländsk tryckeriaffär får Originalkoncernen att expandera med skyltbolag.

Orginal-b

Color Systems har Roland XP-640 på frukostmenyn

Återförsäljaren Color Systems ordnar ett frukostseminarium med visning av nya storformatsskrivaren Roland TrueVIS XP-640.

DSC_9193

Kodak lanserar högkvalitativt posterpapper

Kodak production satin poster paper, 200gsm är ett bestruket semimatt papper med silkeskänsla som ger skarpa fotografiska bilder.

KODAK-Production-Satin-Poster-Paper-head-beskuren

Grafiska Företagen uppmanar regeringen att sälja Strålfors

Grafiska Företagen menar att ägarförhållandet snedvrider konkurrensen och att Postnords ägande av tryckeriet Strålfors bör avvecklas utan dröjsmål.

Eva-Gluckman-beskuren

Läs vidare

Original Tryckeri växer med förvärv

Norrländsk tryckeriaffär får Originalkoncernen att expandera med skyltbolag.

Orginal-b

Grafiska Företagen uppmanar regeringen att sälja Strålfors

Grafiska Företagen menar att ägarförhållandet snedvrider konkurrensen och att Postnords ägande av tryckeriet Strålfors bör avvecklas utan dröjsmål.

Eva-Gluckman-beskuren

GS-facket: "Förslaget på löneökningarna är oacceptabla"

GS-facket har tillsammans med övriga fackförbund inom industrin lämnat sitt svar på det första avtalsförslaget från de opartiska ordförandena. Förslaget avvisas av samtliga förbund.

6f78de4f-42c5-44e2-8f31-1d296724f2b8

Tryckeriföretagare plundrade bolag

Två företrädare för ett tryckeri åtalas för grov oredlighet mot borgenärer och bokföringsbrott efter att ha tömt verksamheten på pengar. Flera andra tryckerier har blåsts på pengar i härvan.

judge-1587300_1920