
Ola och Ulf berättade att den grafiska branschen är dålig på att synas och visa upp alla lösningar som finns. ”Jag visste inte om att ni kunde göra att detta?” är ett vanligt svar man får från kunderna. De berättade också om vikten av att bilda nätverk, vilket Grafkom är ett bra exempel på. Olika webbaserade lösningar skapar nya behov av trycksaker – ett exempel är det svenska företaget Mapiful som de berättade om.
Personifierade kartor

Mapifuls affärsidé är att man kan gå in på företagets hemsida och beställa en karta över vilken plats som helst på jorden, i valfri upplösning och tryckt i olika format upp till 70 x 100 centimeter. Den tryckta kartan skickas sedan till valfri adress över hela jorden.
Mapifuls problem var att, trots ett långvarigt sökande, försöka hitta ett tryckeri i Sverige som kunde trycka åt dem. De hittade slutligen ett i Finland som klarar av det. Mapiful har i dag kunder i över 100 länder och har hittills tryckt över 50 000 kartor.
Grafkom
Grafkom samlar alla i ett nätverk som är intresserade av grafisk kommunikation. Medlemmar är alltifrån de största grafiska företagen till de minsta tryckerierna, grafiska skolor och leverantörer samt alla andra som är intresserade. Målet med Grafkom är en plattform där alla som vill, får berätta och dela med sig av saker som driver grafiska branschen framåt.
Grafkom I/0 har haft sex nätverksträffar med runt 160 stycken deltagare per gång. Under denna tid har det varit 150 olika talare, både medlemmar men de flesta av föreläsarna kommer utifrån. Vanligtvis handlar ämnena om trender och framtiden. Nästa träff är i Saltsjöbaden den 26 och 27 april.

På den senaste nätverksträffen i Norrköping var det, bland annat, tre föreläsare som representerar cirka 95 procent av alla trycksaker som produceras. De berättade om sina medlemmars visioner och behov. Det var Maria Westman, ordförande för branschföreningen Swedish Content Agencies, Anders Ericson, vd för Sveriges Annonsörer och Jessica Bjurström, vd för Sveriges Kommunikationsbyråer.
– Lasse Sandberg, vd på Kbmedia i Halmstad bjöd med Anders, en av hans kunder som jobbar i VVS-branschen. Man brukar inte ta med kunder till tryckeriträffar ”för att man är rädd att kollegorna ska stjäla kunden”, berättade Ulf och fortsatte:
– På frågan efteråt om han hade lärt något svarade Anders på VVS-företaget, att han hade lärt sig massor om marknadsföring vilket sedan resulterade i att Kbmedia fick nya jobb av kunden.
Bristande framtidsintresse?

Ola visade på klickstatistik från Branschkoll där han tycker att nyheterna om att 10 000 butiker kan försvinna när handeln digitaliseras samt hur marknadschefer budgeterar för 2017, skulle vara de mest intressanta nyheterna att läsa. I stället var den mest klickade nyheten Digitaltryck i konkurs med 602 procent fler klick, jämfört mot hur marknadschefer budgeterar för 2017.
– Man önskar att det skulle vara det omvända, att tryckerierna intresserar sig mer för framtidsfrågor, sade Ola.
Ola rekommenderade att använda webbsidor där man kan omvärldsbevaka sina största kunder. På så sätt kan man enkelt hålla koll på vad som händer och även vara påläst vid kundbesök, vilket kunderna uppskattar. Det är i allmänhet enkelt att göra inställningarna på webbsidorna och som exempel visade han på fyra: Talkwalker, Google alerts, Hootsuite samt Feedly.
Slutligen avslutade Ulf och Ola med några viktiga punkter för företagandet.
– Planera och sätt upp tydliga mål med vad ni vill med er produktion. Gör uppföljningar på vad ni har uppnått. Kommunicera med era nuvarande och blivande kunder. Hjälp dem att i sin tur kommunicera!







