
Tommy Segelberg går vidare till ett nytt exportprojekt hos Plockmatic. Försäljningschefen Johan Augustsson tar över som chef hos Ricoh.
Johan Augustsson har redan hunnit ansvara för försäljningen inom Ricoh i tre år. När nu parhästen Tommy Segelberg lämnar, så går han in som ny chef för hela det professionella affärsområdet – den del som innefattar de stora skrivarna, Efi-storformatspaletten och de egenutvecklade 3D-skrivare som nu kommer på bred front.
På ett område skiljer sig Johan Augustsson från Tommy – han har tackat nej till att sitta med i företagets ledningsgrupp.
– Jag ska inte fastna i administration utan vara med ute i marknaden och veta vad som händer hos våra kunder, säger Johan Augustsson.
Johan är marknadsekonom i botten och började för 20 år sedan hos Parajett. Har sedan tidigare jobbat både för Canon och Océ. En allmän reflektion han har kring utbudet är att flertalet maskiner som erbjuds är för stora för den svenska marknaden.
– Vi måste därför hjälpa kunderna att utnyttja maskinerna bättre. Sedan kan vi bara hoppas att tekniken vi behöver också kommer på sikt. Då tänker jag exempelvis på bläcktryck i ark.
– Ett steg på vägen är att vi nu släppt VC40000, som är en rullmatad maskin som är något nedskalad och billigare än den VC60000 som exempelvis står hos Parajett i Landskrona.
– Det finns för- och nackdelar både med ark och löpande bana. Kör du ark från början, så är det ett stort steg att börja arbeta med löpande bana. Det krävs en hel del infrastruktur i form av rullställ, transporttruck och arkare. Om du å andra sidan kör löpande bana i dag, så tycker du att arkmaskinerna är för långsamma.
– Det stora problemet med bläck är fortfarande papperet. Bläck ställer väldigt stora krav på papperet. Med toner har du helt andra möjligheter. En lösning är givetvis att förbehandla papperet – antingen på pappersbruket eller i ett första färgverk i pressen. Men ett förbehandlat papper kostar tre gånger så mycket och det blir ungefär lika dyrt att behandla papperet i pressen.
Jag pratar med Johan Augustsson om vår förhållandevis lilla marknad, vilket ju inte bara är ett problem för tryckerierna. Även om Ricoh är störst på marknaden, så pratar vi ändå bara om att kunna sälja några stycken bläckmaskiner om året. Därefter har man kravet på utbildning av säljare och tekniker samt att kompetensen ska hållas vid liv för att tillgodose relativt få kunder.
– Dilemmat är om man ska bygga upp ett team på två-tre personer för att sälja en eller ett par bläckmaskiner om året. Samma team kan sälja 70-80 arkmaskiner. Detta är utmaningen i ett land med tio miljoner människor.
– Marginalerna på tryck är små och många gånger kan inte ens de största tryckerierna räkna hem investeringen i de rullmatade bläckmaskinerna. Tänk på att det landar på 20 miljoner med maskin, rullställ, iordningställande av lokaler och hantering. Och då har du ännu inte skaffat kompetens i huset.
– Det är säkert därför som många renoverar sin offsetpress, så att den ska hålla tre-fyra år till. Men sedan måste de fatta beslut för framtiden. De pressar som finns ute kommer inte att leva i all evighet. Samtidigt har vår rullmatade press VC 60000 inte kapacitet och papperskvaliteter för att helt kunna ersätta offset. Men våra arkmaskiner är gjorda för att producera. Så mycket handlar om att jaga volym till dem.
Sedan ett år tillbaka säljer Ricoh även Efi:s storformatskrivare. Det öppnar upp en helt ny marknad – antingen för att sälja mer till befintliga kunder, eller till att nå helt nya kunder, som sedan kanske också köper Ricohs övriga produkter.
– Efi 6250 är en uv-skrivare som härdar med LED-ljus. Det är ett helt nytt segment, där vi har egen service och i princip finns på alla större orter i landet. Vi är helt rikstäckande med egna tekniker, oberoende av var vi sätter upp maskinerna. Det kommer att bli en annan servicenivå än den som de här kunderna är vana vid att se. Vi har flera leads efter Sign&Print mässan och här har jag faktiskt rätt stora förväntningar, avslutar Johan Augustsson.







