AM-tryck byter namn – slår ihop verksamheter

PUBLICERAD: 26 april 2017
UPPDATERAD: 14 november
Jörgen Lindhe, vd på AM-tryck, numera Exakta Creative.

AM-tryck investerar i digitaltryck, byter namn och slår ihop verksamheterna. Reklambyrå, e-handel och digitaltryck blir till en helhet.

AM-tryck har funnits i Hässleholm sedan början av 1950-talet. Trettio år senare började man arbeta med reklam, som en del av sitt erbjudande. Men det stora lyftet kom 2011, då Jörgen Lindhé och Patrik Palm Glize, tillsammans med Exakta, köpte ut de gamla ägarna och tog över. Efter att AM-tryck investerade i en HP Indigo 7900 förbereder man nu för nästa steg.
– Nu slår vi ihop våra verksamheter, integrerar vår byrå och byter namn till Exakta Creative, berättar Jörgen Lindhé, som är vd på AM-tryck.

– Redan innan vi tog över var det tydligt att offset gick ner och att det var den digitala delen vi skulle satsa på, säger han och syftar på investeringen i HP Indigo 7900 som ersätter deras drygt tio år gamla Indigopress.

– För oss är kvaliteten oerhört viktig. Indigon är den maskin som är mest lik traditionell offset vad gäller kvalitet. Dessutom går allt snabbare med den nya tekniken, från att byta gummiduk till tryck. Vi ökar också vår flexibilitet och kan trycka på tunnare och tjockare papper, färgade papper och även plast.
– Tittar vi sedan på vår gamla maskin så är det inte många leverantörer som har maskiner som står och rullar efter tio år. Det fanns med i bilden.

AM-tryck har bytt upp sig till en HP Indigo 7900.

För AM-tryck har digitaltrycket ökat successivt i takt med att kunderna väljer mindre upplagor. Så gör även byråverksamheten. När man för två och ett halvt år sedan år sedan förvärvade webbyrån C4 Media växlades den digitala satsningen upp ännu mer. Därtill fick man även en e-handelskompetens.

– Det var superrätt, i dag arbetar vi mycket med e-handel och har även utvecklat ett eget e-handels-system NXT, ett komplett affärssystem för e-handel, säger Jörgen och berättar att e-handeln också genererar tryck.

– Nu kan vi erbjuda helheten och komma med idéer redan när man bygger e-handelslösningen.

Exakta Creative blir det nya namnet som lägger fokus på att erbjuda en helhet – reklambyrå, e-handel och digitaltryck i ett:

– Vi blir Exaktas kreativa byrå, en komplett reklambyrå med fotografer, filmare, kreatörer, webb, e-handel och allt som en traditionell reklambyrå erbjuder. Dessutom har vi trycket, det är få i Sverige som kan erbjuda den helheten.
– Vi har lyckats bra med vår strategi. Jag tror att precis som i alla andra branscher gäller det att skilja ut sig, hitta sin nisch och ha en tydligt marknadsplan.

Senaste nytt

Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Konsttryckspecialisterna Bild & Ram på Råå har investerat i storformatsskrivaren Epson SC-P20500 via NI Solutions. Den nya tolvfärgsmaskinen gör att de kan återge fler detaljer och färger i bilderna när de hjälper kunder med reprofotografering och fine art-print.

DSC_1916
Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

En brittisk, tidigare distributör av turkiska Diferros sublimeringskalanderpress, har inlett en rättsprocess mot tillverkaren, avslöjar Printweek. Sedan 2023 har två explosioner inträffat och en person avlidit.

dp2-e1698336327815
Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

Elanders öppnar nytt tryckeri

Samarbete ska lägga grunden för en framtidssäker modell för bokproduktion.

FotoJet---2025-10-30T141950.430
Elanders öppnar nytt tryckeri

Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Ett Stockholmföretag har tillverkat svenska registreringsskyltar åt Transportstyrelsen sedan 2002. Från sommaren 2026 blir det värmländsk produktion. Här är bolagen med muskler bakom.

Skärmavbild-2025-11-14-kl.-10.16.38
Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Läs vidare

Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Antalis köper nederländska Texo Trade Services.

tts-banner
Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Rekordstark period för Billes Tryckeri: "All time high"

Billes tryckeri i Mölndal har stark vind i seglen. Det senaste året har de investerat stort i bland annat den nya hybrida storformatsskrivaren från Fujifilm som ökat kapaciteten markant. Idag har Billes den enda Eurosize offsetpressen i Norden som används för att trycka affischer för kollektivtrafiken i Sverige, Norge och Danmark.

BillesDSC_1958
Rekordstark period för Billes Tryckeri: ”All time high”

Blå & Co köper folietillverkare

Det svenska investeringsbolaget Blå & Co köper Scandisales. Samtidigt tar Kim Melander över vd-posten hos den danska folietillverkaren.

Scandisales-1
Blå & Co köper folietillverkare

Girls Who Print arrangerar "Fempire"

Den 13 november återvänder Girls Who Print Day Conference med "Fempire". En uppmaning att bygga, styra och äga sin framtid inom print.

FotoJet---2025-11-07T123222.859
Girls Who Print arrangerar ”Fempire”