Premiärvisar system som kombinerar falsmaskin och sadelhäftare

PUBLICERAD: 18 augusti 2017
UPPDATERAD: 14 november
Kunskapsutbyte och demonstrationer av produkter väntas på Horizons event Finishing first.

För andra gången anordnar Horizon nätverksträffen Finishing first i slutet av september. Ett tjugotal produkter kommer demonstreras, bland annat ett system som samkör en falsmaskin och en sadelhäftare.

StitchLiner Mark III, som presenterades första gången vid Finishing First-eventet 2016, har sedan dess enligt Horizon sålts mer än hundra gånger över hela världen.

Återigen är det på Horizon Academy i tyska Quickborn som kunder och andra intresserade bjuds in till. Horizon kommer i samarbete med Hunkeler, Canon och Crown van Gelder presentera tre olika lösningar av digital rullprintning för en variabel produktion av böcker, broschyrer och direktutskick. Med SmartStacker och SmartSlitter visas även två digitala arkanvändningar för variabel bearbetning av enskilda ark. Nya produkter i visningslokalen, som för övrigt är ombyggd, blir ett system som kombinerar en falsmaskin och en sadelhäftare – FoldLiner 7 tillsammans med B2-falsmaskinen AFV-56. I detta system finns Dynamic-Fold- teknik och Score-Navigator för att skapa nya accenter för fickfalsmaskiner i halvformat. En annan produkt som kan komma att dra blickarna till sig är sadelhäftaren StitchLiner Mark III.

Talare under dagarna  är bland annat Hans Gut från Hunkeler AG och Patrick Piecha från Onlineprinters, som kommer diskuterar strategier för vidareutveckling av affärsmodeller och berätta om hur det dagliga arbetet fungerar.

Internationella besökare bjuds in 26-27 september och de två följande dagarna är avsatta för tyskspråkiga gäster. Eventet är gratis.

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Profilerade värmlandsföretag förenas

Reklamföretaget Myshkin i Karlstad förvärvar AV Reklam i Hammarö och kompletterar sitt erbjudande med skyltproduktion och bildekor.

Myshkin
Profilerade värmlandsföretag förenas

Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Dokumentärfilmen King of Color berättar historien om grundaren av Pantone, Lawrence Herbert.

Skärmavbild-2025-12-17-kl.-09.36.19
Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

I boken Från Gästrikland skriver journalisten Lena Nordkvist om Rosenlöfs tryckeri.

image (2)
Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

Ettiketto Groups ägare startar året med förvärv

Volati har ingått avtal om att förvärva samtliga aktier i Interket Group.

Rikard-Ahlin-2-scaled-1
Ettiketto Groups ägare startar året med förvärv