Sharp visade prov på digitala kontorslösningar

PUBLICERAD: 19 januari 2018
UPPDATERAD: 14 november
Sharps Nordenchef Henrik Flink och nordiska marknadsansvarige Herman Lundquist visade runt i Sharps showroom under Inspire Expo i Edinburgh.

Sharp bjöd in till Inspire Expo i Edinburgh och visade flera lösningar på hur företag kan utvecklas och bli smartare med kontorsteknik. Här fick återförsäljare och pressfolk se 15 nya skrivar- och bildskärmsenheter. Sharp tog även med besökarna på en resa in i framtiden med digitala möteslösningar och en demonstration av sändningstekniken 8K.

Inspire Expo 2018 ägde rum 15-18 januari på Edinburgh International conference centre. Här berättade bland annat Sharp Europes president Jeff Ashida, hur företaget efter att de förvärvades av Foxconn, tagit kliv för att hjälpa företag att få affärerna att växa.

– Sedan vårt senaste stora partnerevenemang har vi haft två mycket betydelsefulla år, då vi tack vare vår allians med Foxconn har kunnat genomföra en genomgripande förändring av vår verksamhet. Detta märks redan av antalet nya produkter som vi har lanserat i dag. Men Inspire Expo handlar inte bara om detta utan även om hur vi kan stötta våra partner på samma resa, säger Jeff Ashida.

På plats i konferenscentret hade Sharp inrett ett showroom med presentationer varvat med interaktiva utställningar. Sharp ställde ut totalt 15 nya enheter som alla kommer släppas under mars 2018. Här fick besökarna se prov på digital dokumenthantering med uppdateringar på multifunktionsskrivare för den interna kontorsmiljön som bland annat scannar och skriver ut papper  –  svartvita A3-serien samt helt nya A4-modeller.

I utställningslokalen visades även uppgraderade skrivare för lätt produktion med Sharps nya färgdokumentsystem MX-7090N och MX-8090N.

 

 

 

 

 

Vidare demonstrerades Sharp sin vision för det smarta mötesrummet som innehar exempelvis video, ljud, automatik och röststyrning där mötesdeltagare från olika platser i världen kan kommunicera och arbeta med projekt och dokument. En rad mötesrum visades upp med Sharps nya interaktiva whiteboard – BIG PAD. En pekskärm med 4K-teknik för att kunna dela information, rita och signera direkt på skärmen under möten.

Sharps interaktiva whiteboard BIG PAD – den första någonsin med 4K-pekskärm.

 

Inom ett framtida teknikområde visades även en 8K-skärm samt tillhörande filmkamera med integrerade funktioner för inspelning, uppspelning och linjeutgång. Sharp ser användningsområden för 8K-tekniken för bland annat tv-sändningar och inom säkerhet- och övervakningsbranschen.

 

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Profilerade värmlandsföretag förenas

Reklamföretaget Myshkin i Karlstad förvärvar AV Reklam i Hammarö och kompletterar sitt erbjudande med skyltproduktion och bildekor.

Myshkin
Profilerade värmlandsföretag förenas

Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Dokumentärfilmen King of Color berättar historien om grundaren av Pantone, Lawrence Herbert.

Skärmavbild-2025-12-17-kl.-09.36.19
Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

I boken Från Gästrikland skriver journalisten Lena Nordkvist om Rosenlöfs tryckeri.

image (2)
Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer

Att ha Volvo som huvudkund har möjliggjort utvecklingen av printateljén Artform Design i Göteborg. De hjälper bland annat museer med utställningsmiljöer och konstnärer med fine art-print på lite ovanligare material.

Artform DesignDSC_2138
Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer