Hybridmaskin till Tryckhuset

PUBLICERAD: 30 maj 2018
UPPDATERAD: 30 maj
Tryckhusets representanter vid sin senaste maskininvestering som de kommer att installera i sommar.

Tryckhuset i Stenungsund kommer att börja trycka t-shirtar genom att kombinera traditionellt screentryck med en snabb digital tryckmaskin.

Återförsäljaren R&D Spandex/Schneidler har sålt sin första hybridmaskin till Tryckhuset i Stenungsund. Det rör sig om en DS-4000 Digital Squeegee Hybrid Printing, från amerikanska M & R Companies. Maskinen som trycker på t-shirtar består av en ovaltrycksmaskin Stryker med tio tryckhuvuden där man kombinerar traditionellt screentryck med en snabb digital tryckmaskin som heter Digital Squeegee. I  snitt klarar den hantera 400 tryck i timmen.

Maskinen kommer att installeras hos Tryckhuset i Stenungsund under sommaren tillsammans med en ny tork som härdar plaggen med gas. En metod som är effektivare och miljövänligare än eltorkar.

Enligt R&D Spandex / Schneidler är en av fördelarna att man endast behöver göra ramar för den vita färgen som skall täcka botten på tröjan. Resten av kulörerna som exempelvis olika Pantonefärger trycks i den digitala delen. Har man behov för metalliska eller andra specialfärger i motivet trycks dessa i Strykern. En annan fördel är att det inte behövs något spraymedel för förbehandling av t-shirtarna som på de existerande digitala ”direct to garment” maskinerna.

Senaste nytt

Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Genom att köpa trasiga grafiska maskiner och reparera dem har Broder Tryck vuxit till ett tryckeri att räkna med. Med sin nya storformatsskrivare från Mutoh har tryckeriet för första gången investerat i en helt ny maskin.

Broder Tryck DSC_8390
Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Sign&Print nummer 580 är här! Den nya tidningen innehåller bland annat din guide till Fespa i Berlin i maj.

IMG_1669
Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Uppgraderingar av Colorcut-serien

För tre år sedan blev brittiska Intec Printing Solutions en del av Plockmatic. Det innebar ett tillskott av digitala skärmaskiner i Colorcut-serien.

Plockmatic Colorcut
Uppgraderingar av Colorcut-serien

Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award.

Screenshot
Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Läs vidare

Nya textilskrivare utan behov av för- eller efterbehandling

Mimaki lanserar två nya maskiner för för textil- och konfektionsmarknaden. Maskinerna kan skriva ut både på textil och papper med både textilpigmentbläck och sublimeringsbläck.

TX330-1800B-0417_with-Image
Nya textilskrivare utan behov av för- eller efterbehandling

De hjälper tryckerier in i textilens värld

Tyg och mjuka material är på frammarsch inom visuell kommunikation. Indukta hjälper grafiska företag att komma i gång med efterbearbetning av textila material i storformat.

Lennart-Hall
De hjälper tryckerier in i textilens värld

Spandex blir exklusiv distributör av Berger Textiles

Det ska göra det lättare för kunderna att hitta rätt textillösning, med snabb service och smidig inköpsupplevelse, enligt materialåterförsäljaren.

FotoJet---2025-02-19T155119.597
Spandex blir exklusiv distributör av Berger Textiles

Det här visar Gibon Borås på Grafiska dagarna

Årets fokus ligger på mjukvaror, smarta arbetsflöden och automatisering.

DSC_8066
Det här visar Gibon Borås på Grafiska dagarna