”Vår position kommer stärkas”

PUBLICERAD: 11 juni 2018
UPPDATERAD: 11 juni
Håvard Grjotheim som är vd för Scandbook sedan årsskiftet ser positivt på bokbranschens framtid.

Scandbook har genomfört en strukturell anpassning av teknik och produktionsutrustning.

Strategin för Scandbook har de senaste åren dels handlat om en rationalisering av den digitala produktionen i Falun som baseras på bläckstråleteknik, dels att samla den konventionella produktionen i Litauen. Detta projektet fullföljdes under första kvartalet 2018.

Håvard Grjotheim tog över vd-rollen vid årsskiftet. Grjotheim som även är vd och koncernchef i moderbolaget Scandbook Holding AB berättar att bokproduktionen är i ständig förändring. Dock är det på det viset att olika sorters bokproduktioner utvecklas signifikant åt olika håll.

– Vi ser att några kategorier försvinner helt. Läromedelsböcker och undervisningsmaterial reduceras och utvecklar sig i en kombination med digitala läromedel. Fyrfärgsböcker utvecklar sig olika baserat på content (innehåll) och målgrupp. Monokroma Böcker tryckta i svartvitt ser ut att ha den mest stabila utvecklingen trots e-böckernas och ljudböckernas framfart. En generell tendens är minskade upplagor.

Hur upplever du att bok-och förlagsbranschen mår idag och vilka effekter får detta på er verksamhet?
– Bok- och förlagsbranschen klarar sig synnerligen bra i dagens marknad. Vi ser ändå klara tecken på konsolidering. Vi ser att ny teknik ställer stora krav på utveckling av nya affärsmodeller och fokus på framtida intäktsmodeller. Vi ser att medan enkla produkter står sig nästan överraskande bra så tenderar en del andra innehållsprodukter ha en mer negativ utveckling. Time-to-market, relevans och fokus på målgrupper och näthandel kommer ändra dessa affärsmodeller i ökande takt framöver. Innehåll och ett målgruppsfokus blir mycket viktigt framöver.

Du är ny vd och koncernchef för Scandbook. Vilka blir dina främsta fokusområden i er organisation och hur ska du möta dessa utmaningar?
– Kostnadseffektiv och tidseffektiv produktion och leverans kommer vara ett huvudfokus även i en nära framtid. Att implementera ny teknik, nya servicebaserade tjänster och stärka insikten i bokmarknaden för hela organisationen blir mitt huvudfokus framöver.

Vilka utmaningar möter branschen framåt?
– Branschens utmaningar är främst knutna till ”human behavior” – ändrade läsvanor, bruk av andra informationskanaler för information, kunskapskommunikation och underhållning. Tiden är en knapphetsfaktor som på olika sätt har utvecklat sig. Trots detta är boken en av de analoga produkterna som står sig stark på marknaden, säger han och tillägger att de genom att behålla sitt fokus och engagemang ska fortsätta vara en ledande bokproducent i Norden och Baltikum, även under åren som kommer.
– Vår position kommer stärkas under åren som kommer.

Senaste nytt

Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Genom att köpa trasiga grafiska maskiner och reparera dem har Broder Tryck vuxit till ett tryckeri att räkna med. Med sin nya storformatsskrivare från Mutoh har tryckeriet för första gången investerat i en helt ny maskin.

Broder Tryck DSC_8390
Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Sign&Print nummer 580 är här! Den nya tidningen innehåller bland annat din guide till Fespa i Berlin i maj.

IMG_1669
Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Uppgraderingar av Colorcut-serien

För tre år sedan blev brittiska Intec Printing Solutions en del av Plockmatic. Det innebar ett tillskott av digitala skärmaskiner i Colorcut-serien.

Plockmatic Colorcut
Uppgraderingar av Colorcut-serien

Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award.

Screenshot
Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Läs vidare

Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Genom att köpa trasiga grafiska maskiner och reparera dem har Broder Tryck vuxit till ett tryckeri att räkna med. Med sin nya storformatsskrivare från Mutoh har tryckeriet för första gången investerat i en helt ny maskin.

Broder Tryck DSC_8390
Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Flera maskinköpare på plats under Signcores jubileum

Signcore firade ett år med Öppet hus i Borås under tisdagen. De visade bland annat upp sitt utbud av storformatsmaskiner, DTF, värmepressar och skärbord.

FotoJet---2025-04-09T203804.242
Flera maskinköpare på plats under Signcores jubileum

Nytt offsetpapper hos Antalis

Antalis har plockat in Serixo offset i sortimentet.

FotoJet---2025-03-05T154909.905
Nytt offsetpapper hos Antalis

Nedfallna löv blir papper och förpackningsmaterial

Inte ett enda träd behöver huggas ner för att skapa Releaf Papers olika papper och förpackningsmaterial. De är nämligen världens första tillverkare av papper från nedfallna löv.

FotoJet---2025-02-14T152515.488
Nedfallna löv blir papper och förpackningsmaterial