Roland DG fortsätter att hylla kunder

PUBLICERAD: 11 november 2018
UPPDATERAD: 11 november
Holländska Lieuwe Boards använder Roland DG:s VersaSTUDIO BN-20 för att trycka personaliserat och är ett av företagen som fått ett erkännande av Roland DG.

Roland DG förlänger tiden för sina kunder att få möjligheten att vinna utmärkelsen Roland Hero Award 2018. – Vi har varit så imponerade och inspirerade av kunderna, säger Roland DG:s marknadsföringschef Gillian Montanaro.

Roland DG gick tidigare i år ut och berättade om sin nya utmärkelse Roland Hero Award 2018. Sedan april i år har företaget lyft fram kunder som använt Roland DG:s produkter och på olika sätt utmärkt sig. Nu förlängs datumet för möjligheten att få utmärkelsen till den 31 december 2018.

– Vi har varit så imponerade och inspirerade av de kunder som redan är med, så vi vill helt enkelt se mer, säger Roland DG:s marknadsföringschef Gillian Montanaro.

Gillian Montanaro.

De cirka femtio kunder som redan hyllats finns inom en rad olika branscher, sign och display inkluderat. Ett av företagen är nederländska Lieuwe Boards som använder Roland DG:s VersaSTUDIO BN-20 för att skapa personaliserat tryck på kitebrädor. En annan kund är tyska reklambyrån Eastprint som har fem SOLJET-skrivare i sin produktion. 

– Vi är glada över att kunna berätta för världen om kunderna och deras berättelser och vi ser fram emot att kröna den slutliga vinnaren av Roland Hero Awards i januari, säger Gillian Montanaro.

Priset är en oförglömlig semester till antingen Island, Thailand eller Florida, skriver Roland DG på sin hemsida. Vinnaren får själv välja en av dessa destinationer. 

Senaste nytt

Göteborgsbolag skalar upp

Investeringar i planskrivare och skärbord tar Elitdecor till ny toppnivå.

DSC_2060
Göteborgsbolag skalar upp

Scandraft inleder samarbete med 3M

Rekryterar Robin Hebestreit till satsningen.

FotoJet---2025-12-12T110025.854
Scandraft inleder samarbete med 3M

Bättre mättnad för DTG/DTF

Fiery släpper Digital Factory 12. Här är nyheterna!

keps
Bättre mättnad för DTG/DTF

Grafiska Linköpingsföretag river väggen

Tryckeriet och expoleverantören har samarbetat under flera år. Nu blir grannarna ett varumärke utåt.

FotoJet---2025-11-28T145034.467
Grafiska Linköpingsföretag river väggen

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Premiär för Durst nya "Super Multi Pass"-press P5 SMP.

Maskinenx
Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Reklamgodistillverkaren Goody investerar i en digitalpress från Canon samt tre efterbehandlingsmaskiner från Plockmatic: en flatbäddsskärmaskin, en limbindare och en stansmaskin. Helhetslösningen gör det smidigt att ställa om mellan olika typer av kundunika förpackningar.

GoodyxCanon_2
Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck

Mutohs rulle-till-rulle-skrivare XpertJet 1682 blir nu tillgänglig med det nya US81 UV-LED-bläcket.

pa_large_index-1682ur-v2
Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck