fredag 22. februari – vecka 8
Norsigns som satsar på inkluderande skyltning förvärvas av Focusneo.
Focusneo köper norskt företag inom taktil skyltning och nöd- och ledsystem.
I november bytte Focus Neon namn till Focusneo, något som Sign&Print tidigare har berättat om. Nu följer de upp namnbytet – som är genomgående för hela bolagsgruppen – med ett förvärv inom visuell kommunikation. Köpet avser det norska bolaget NorSigns som bland annat levererar taktil skyltning och installationer för byggnader samt fluorescerande nöd-och ledsystem. Enligt Focusneo bäddar förvärvet för att utöka erbjudandet till kunder inom framför allt byggbranschen och den offentliga sektorn.
Magnus Näslund, vd för Focusneo och delägare i koncernen.
Magnus Näslund, vd för Focusneo och delägare i koncernen säger att Norge länge har varit ett föregångsland när det gäller att ställa krav på taktil skyltning och universell utformning – ett område där svenska marknaden varit relativt eftersatt.
– Med Norsigns får vi tillgång till spetskompetens på området och blir en helhetsleverantör för skyltning till framförallt offentliga miljöer, säger Magnus Näslund på företaget som har levererat skyltar och visuell kommunikation sedan 1965.
– Den grundläggande idén med universell design är att utforma samhället så att så många som möjligt aktivt kan delta oavsett funktionell förmåga. Som en del av Focus-gruppen får vi mer resurser till att driva utvecklingen mot ett mer inkluderande samhälle, säger Jostein Nedkvitne, vd på Norsigns.
EBI erbjuder lösningar med målet att effektivisera grafisk produktion. Nu lägger de in en högre växel för att automatisera trycksaksproduktioner och förenkla för företag att skapa produktionsklara dokument, hela vägen från kundens datakälla till godkänt korrektur. En intäktskälla som den grafiska branschen har missat, menar Adim Lundin på EBI.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 15. februari, 2019
Det blev bra utdelning för Signcom på Sign&Print Scandinavia. Enligt företaget skrev de avtal med kunder på en rad maskiner – storformatsskrivare, skärare och inte minst flatbäddsbjässen Mimaki JFX200.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 15. februari, 2019
Engelska Watkiss har byggt en online sadelhäft och trekniv till Ricohs flaggskepp – 135-sidors maskinen ProC 9210. Under tre år har Watkiss arbetat med att få fram den här maskinen, som är beräknad att hålla åtminstone två generationer laserskrivare. Så när skrivaren efter fyra-fem år pensioneras, så kopplas en ny maskin till Watkiss.
Peter Ollén | peter.ollen@agi.se| 12. februari, 2019
På mässans andra dag stod det klart. Halmstadsföretaget KB Media köper Plockmatics stans i B3-formatet. På mässan stod maskinen, med det spännande namnet RDC-3852, och producerade spelkort i ett rasande tempo. Det lockade KB Medias vd Lasse Sandberg.
Peter Ollén | peter.ollen@agi.se| 12. februari, 2019
Tobias Degsell har ritat en mängd ord på Nobelmuseets golv i Stockholm. Under årets upplaga av Sign&Print-mässan i Stockholm talade han både om tanken bakom dessa ord, men också om hur vi ska arbeta för att frigöra vår kreativitet.
Publicerat av:Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 12. februari, 2019
På väg hem från Norge kom Patrik Sjölin på det nya namnet Addbrand. Han stannade bilen, googlade och saken var klar. Namnet Kuvertteamet gick i graven och ersattes i höstas av ett namn som tål att växa med och som fungerar i alla nordiska länder.
Peter Ollén | peter.ollen@agi.se| 11. februari, 2019
Sveriges bästa car wrappare heter Jonas Sjöström. Han stod som segrare i både World Wrap Masters och Hexis tävling The Battle som avgjordes på Sign&Print Scandinavia. Nu väntar VM i maj. – Det är en kvalitetsstämpel, säger Jonas som åker ner till VM med en lite annan inställning i år.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 8. februari, 2019
Norra Vallgatan 90, SE-211 22 Malmö, Sverige