
Norska Brectus startar upp verksamhet i Sverige och Danmark. Det blir det stora samtalsämnet när företaget demonstrerar sina uppblåsbara produkter och mässmaterial på svensk mark.
Brectus satsar på att visa upp iögonfallande stora uppblåsbara produkter när de ställer ut på Sign&Print Scandinavia.
– Uppblåsbara produkter kan produceras som en kopia av din produkt, vare sig det är en kaffebryggare, bil, tidning, motorcykel och så vidare. När vi gör dessa i stora dimensioner drar de definitivt till sig blickar, säger Heidi Hoen, vd på Brectus.
– På mässan kommer vi ha med oss en specialproducerad uppblåsbar reklam för glass, med en höjd på 4,5 meter. Dessutom vill vi också visa bredden i vårt sortiment med allt från broschyrstativ, mässtält, och trottoarpratare till stora banderoller på flera hundra kvadratmeter eller kilometerlånga bannrar som vi exempelvis levererade till cykelloppet Tour of Norway.
Det norska företaget satsar på att etablera sig i hela Skandinavien, något som kommer att kommuniceras ut på mässan.
– Det kommer bli mycket prat om att Brectus startar i Sverige och Danmark, samt produktionsavdelningen i Polen, vid sidan av den vi redan har i Norge. Detta kommer att säkra upp att skandinaviska kunder får likadana produkter levererade i alla länder. Detta kommer också att vara en stor fördel för våra skandinaviska återförsäljare.
– Sign&Print-mässan är en utmärkt plats för att möta våra kunder. Vi har också mycket god erfarenhet av att knyta kontakter på Sign&Print-mässan i Norge, och det blir nog minst lika bra på den här skandinaviska mässan, säger hon och tillägger att hon hoppas att Brectus knyter kontakter i hela Skandinavien och inte minst många nya återförsäljare.
– Vi har ju haft en mycket bra webbsida, som även våra återförsäljare använder för sina kunder. Vi tror att vi kommer att få ett mycket positivt gensvar när vi lanserar webbplatsen på både svenska, danska, polska, engelska och norska.
– Vi kommer heller inte dölja det faktum att vi letar efter två KAM-säljare med lång branscherfarenhet, en i Sverige och en i Danmark, bredvid den säljkår vi redan har etablerat i dessa länder. Det är ju inte osannolikt att våra nya Kam-säljare faktiskt är på denna mässa.