Likriktning för digitala utskrifter

PUBLICERAD: 15 mars 2019
UPPDATERAD: 15 mars
Elli Cloots, vice ordförande i Ghent Workgroup och Senior Product Marketing Manager på EFI säger att den nya standarden öppnar för automatisering i det snabbt växande segmentet med digitaltryck.

En ny specifikation för digital utskrifter ger standardiserade riktlinjer för skapande av PDF-filer samt kvalitetskontroll i arbetsflödet.

Digtitala utskrifter pekas ut som ett nyckelområde i en nyligen publicerad studie av Ghent Workgroup. Däremot framkommer det att det saknas goda riktlinjer för användningen av PDF. Nu släpps en ny specifikation med standardiserade riktlinjer för skapandet av PDF-filer samt kvalitetskontroll. De ledande preflight-leverantörerna har redan anammat och börjat använda den nya standarden. Digitaltryck motsvarar traditionell kommersiellt tryck, men metoderna och utrustningen är tillräckligt annorlunda för att behöva ha sina egna riktlinjer.

Samma principer

Den digitala printspecifikationen bygger på samma principer som finns i Ghent Workgroups specifikationer från 2015. Specifikationen beskriver reglerna för PDF-filer som används för digital utskrift. Programvaru- och hårdvaruleverantörer kan därmed använda specifikationen, dels för att göra finjusteringar i sina skapade filer, dels för att få en kvalitetskontroll i sina arbetsflöden och output-enheter.

Eftersom både arbetsflödet och tekniken är helt annorlunda för digital utskrift, är också specifikationen väsentligt skild från den som används i andra segment, exempelvis offsettryck eller förpackning. Regler för problem med övertryck tas det till exempel betydligt lättare på eftersom digitala enheter hanterar dessa problem internt. Specifikationen ser också mer avslappnad ut avseende bildupplösning på grund av det arbete man ofta gör när man skriver ut digitalt.

Viktiga krav

Andra krav är oförändrat viktiga. De omfattar kompabilitet till PDF/X-4, grundläggande integritetsbekräftande av PDF-filer, att säkra så inte övertryck på vita objekt försvinner och, inte minst, säkra så att du inte får ändrade färger när du använder fel transparensfilter.

– Att ha denna nya specifikation bidrar till att förbättra standardiseringen, vilket ökar möjligheten till automatisering i detta växande segment, säger Elli Cloots, vice ordförande i Ghent Workgroup och Senior Product Marketing Manager på EFI.

Här kan du läsa mer om den nya specifikationen för digital utskrifter.

Läs vidare

Canon satsar stort på Hunkeler Innovation Days

Under temat ”The Power to Move” vill Canon visa hur framgångsrika varumärken och tryckerier utnyttjar deras teknologier, tjänster och support.

canon_prostream_3000_01

Världspremiär för eldig efterbehandlingslösning

Heidelberg hoppas besökarna ska bli eld och lågor när de visar upp efterbehandlingslösningen Fireline för första gången tillsammans med digitalpressen Jetfire 50.

DSC_7933

Allt i en mässhall under Sign Print & Promotion i Oslo

Boka in den 19–20 mars 2025 i kalendern.

SIPP-kollage

Nu hoppas Roland DG göra sig hörda i high end-segmentet

Roland DG vill inta pole position med sin nya storformatsskrivare. De var budskapet när de presenterade sin nya högvolymsskrivare på Formel 1-banan i Monza i Milano. Frågan är om den nya maskinen med ett helt nytt rött bläck är en vinnare när den ska tävla med konkurrerande grafiska fortkörare.

DSC_9222

Senaste nytt

Etiketto Groups ägare förvärvar etikettjätte

Nu tar Etiketto Group steget in på ny marknad.

FotoJet---2025-02-04T161312.200

Canon satsar stort på Hunkeler Innovation Days

Under temat ”The Power to Move” vill Canon visa hur framgångsrika varumärken och tryckerier utnyttjar deras teknologier, tjänster och support.

canon_prostream_3000_01

Tryckeri för sedelförfalskning hittat

Det pågår just nu en större polisinsats för att finna och beslagta förfalskade pengar efter att ett tryckeri för förfalskning av euro och dollar hittats.

money-3481699_1920

Vägskäl för Blinkfyrar: Byter vd och skapar nytt bolag

Förändringar på väg hos stor vägmärkesproducent.

FotoJet---2025-02-03T143217.324