Slit- och reservdelar tar plats i nätbutiken

PUBLICERAD: 29 april 2019
UPPDATERAD: 29 april

Tiden när Heidelberg bara erbjöd förbrukningsvaror i sin webbutik är förbi. Företaget har nu utökat sitt sortiment med slit- och reservdelar.

Ronny Anstrin, service coordinator och e-shop-ansvarig hos Heidelberg Danmark och Sverige.

Heidelberg underlättar för sina kunder att beställa varor som slit- och reservdelar, genom att börja erbjuda dem i sin webbutik. Det kan exempelvis handla om en packning eller ett luftfilter som en kund behöver till sin Heidelberg-utrustning.

– Många av våra kunder köper redan nu deras förbrukningsvaror i vår e-shop och nu utvidgar vi sortimentet med de vanligaste slit- och reservdelarna. Våra kunder har bråttom och sparar tid när de kan handla fler varor på samma ställe, säger Ronny Anstrin, service coordinator och e-shop-ansvarig hos Heidelberg Danmark och Sverige.

Webbutiken kommer att utvidgas löpande med nya produkter. Ronny Anstrin säger att kunderna kan känna en trygghet även när de näthandlar.

– Vi dubbelkollar att delarna passar till existerande utrustning och ser efter om kunden har ett fullserviceavtal eller en maskingaranti som täcker reparationen. Genom att följa kundens historik över service och inköp blir vi ännu duktigare på felsökning, service och support.

 

Senaste nytt

Canons AI-agenter – med licens att automatisera

Canon vill hålla dig i handen när du tar klivet in i framtiden. Förutom professionella tryckmaskiner erbjuder de oförlöst kraft i så kallade AI-agenter som till exempel kan hålla koll på din mejl och beställa hem material i samma sekund som du får en order – om du tillåter det.

V1350
Canons AI-agenter – med licens att automatisera

 ”Vi är jättetaggade och stolta”

KA Olsson & Gems är på nytt värd för World Wrap Masters Sweden på årets Sign&Print-mässa. Under tävlingen blir det bilfoliering med vinyler från huvudsponsorn 3M.

Emil-Gillmor-landscape
 ”Vi är jättetaggade och stolta”

Nya effektiva efterbehandlingslösningar från Plockmatic

Svenska Plockmatic har flera nyheter att presentera på Sign- och Print Scandinavia. Det blir flera smarta efterbehandlingslösningar för skärning, bokproduktion och förpackningsapplikationer.

FotoJet---2025-09-04T134244.621
Nya effektiva efterbehandlingslösningar från Plockmatic

Danskt förvärv ska ge skjuts i Europa för Scandbook

Scandbook köper samtliga aktier i danska Nørhaven Book. Förvärvet ska accelerera tillväxt på europeiska marknader och diversifiera kundbasen.

Havard2
Danskt förvärv ska ge skjuts i Europa för Scandbook

Läs vidare

Scandraft visar mångsidiga lösningar för reklam och dekor

Scandraft kommer att visa sitt utbud av material och tillbehör för bild, dekor- och reklamproduktion på Sign&Print-mässan. De kommer bland annat ta med sig produktnyheter från Igepas Master-serie.

Daniel-Redner
Scandraft visar mångsidiga lösningar för reklam och dekor

Color Systems satsar på ny teknik och stark support

Under Sign&Print-mässan vill Color Systems sätta fokus på robotautomation och den support de kan erbjuda via sin serviceorganisation. Det blir också maskinnyheter inom UV-DTF, storformat och UV-LED.

Magnus[87]
Color Systems satsar på ny teknik och stark support

Mimaki lanserar instegsmodell för sublimeringstryck med åtta färger

Mimaki introducerar en ny instegsmodell, TS200-1600, för sublimeringstryck på textil. Maskinen beskrivs som prisvärd och erbjuder ett utökat färgomgång, nya flouroscerande färger och 2-liters avgasade färgpaket.

TS200-1600-key-visual
Mimaki lanserar instegsmodell för sublimeringstryck med åtta färger

Många nya modeller i Canons imageFORCE-serie

Canon utökar imageFORCE-serien och lanserar åtta nya kontorsskrivare. Det handlar om allt från mindre laserskrivare i A4-modell till maskiner för lite högre kapacitet.

imageforce
Många nya modeller i Canons imageFORCE-serie