”Den ska vi absolut sälja”

PUBLICERAD: 5 augusti 2019
UPPDATERAD: 5 augusti
Xerox Baltoro HF Inkjet Press.

Den svenska återförsäljaren Primotek ser fram emot att bredda produktportföljen med Xerox nya bläckstråleskrivare Baltoro HF. 

Xerox lanserade i dagarna en ny bläckstråleskrivare, Baltoro HF. Enligt tillverkaren är den först i sitt slag om att styras av automatiserad intelligens samtidigt som den kan leverera bilder i HD-kvalitet.

– Vi konstruerade Baltoro HF genom att utnyttja det bästa från våra bläckstråletekniker iGen- och High Fusion, säger Tracey Koziol, senior vice vd för Xerox affärsområde Global offerings.

Karl Rise, vd på Primotek som är återförsäljare för Xerox.
Karl Rise, vd på Primotek som är återförsäljare för Xerox.

Med ett automatiserat prepress-arbete ska det även gå att lägga till jobb när pressen körs. Pressen levererar arbeten med en dpi på 1200 x 1200.

Enligt Xerox svenska återförsäljare Primotek finns ingen tvekan om att maskinen är intressant för den nordiska marknaden.

– Vi har fått den första informationen om maskinen och vi kommer absolut att sälja den. Men första ska vi åka och kolla på den i september, se över den svenska marknaden och efter det kommer vi att komma med mer information, säger Karl Rise på Primotek.

Läs vidare

Roland DG lanserar nytt flaggskepp i storformatsserien

TrueVIS XP-640 är en 64-tums ekosolvent inkjetskrivare som, med en förskjuten skrivhuvudsdesign och finare droppstruktur, levererar både högre densitet och hastighet.

XP-640_Printer

Nu kan tjockare material köras i Ricoh Pro C9500

Ricoh utökar möjligheterna i sin digitalpress Pro C9500. Maskinen har en ny tjänst som gör det möjligt att skriva ut tjockare material än tidigare som till exempel olika paket. 

Skärmavbild-2025-01-14-kl.-10.20.04

Knivsta Tryckeri tar ny fart

Knivsta Tryckeri sökte och fann nya ben att stå på. Med nya skärbord från Jwei och hybridskrivare från Handtop har företaget breddat sig inom både storformat och arkbaserad efterbehandling och tagit hem mer produktion till sitt eget hus.

DSC_7705

Inprint e-handelssatsar från nya lokaler

Med flera nya maskiner har Inprint breddat verksamheten i sin nya fastighet. Nu tar tryckeriet steget in i e-handelsvärlden under ett separat varumärke.

Inprint_7777

Senaste nytt

InkClub-koncernen ingår partnerskap för tillväxt

Samarbetat ska stödja inkClubs tillväxt både i och utanför Norden och förenkla kundresan för koncernens olika företag.

FotoJet---2025-01-10T085922.415

Justnu köper Stockholmstryckeri

Tryckerikoncernen förvärvar verksamhet i centrala Stockholm.

Roy-Blom-och-Martin-Ghaoui

Digital tryckteknik från Xeikon ger flexibilitet hos Nordic Label

Nordic Label är en ledande tillverkare av PSA-etiketter för livsmedel och drycker på den finländska marknaden. Verksamheten bygger på en balanserad blandning av flexo- och digitaltryck.

Nordic-label

Addbrand vill växa så in i Norden: ”Vår ambition är ständig tillväxt”

De senaste åren har Addbrand gjort flera förvärv, både i Sverige och övriga Norden, och ambitionen är att växa ytterligare. Sign & Print har besökt företagets huvudkontor i Bankeryd för att höra mer om pågående satsningar och framtida tillväxtplaner.

Kartong