”Den ska vi absolut sälja”

PUBLICERAD: 5 augusti 2019
UPPDATERAD: 5 augusti
Xerox Baltoro HF Inkjet Press.

Den svenska återförsäljaren Primotek ser fram emot att bredda produktportföljen med Xerox nya bläckstråleskrivare Baltoro HF. 

Xerox lanserade i dagarna en ny bläckstråleskrivare, Baltoro HF. Enligt tillverkaren är den först i sitt slag om att styras av automatiserad intelligens samtidigt som den kan leverera bilder i HD-kvalitet.

– Vi konstruerade Baltoro HF genom att utnyttja det bästa från våra bläckstråletekniker iGen- och High Fusion, säger Tracey Koziol, senior vice vd för Xerox affärsområde Global offerings.

Karl Rise, vd på Primotek som är återförsäljare för Xerox.
Karl Rise, vd på Primotek som är återförsäljare för Xerox.

Med ett automatiserat prepress-arbete ska det även gå att lägga till jobb när pressen körs. Pressen levererar arbeten med en dpi på 1200 x 1200.

Enligt Xerox svenska återförsäljare Primotek finns ingen tvekan om att maskinen är intressant för den nordiska marknaden.

– Vi har fått den första informationen om maskinen och vi kommer absolut att sälja den. Men första ska vi åka och kolla på den i september, se över den svenska marknaden och efter det kommer vi att komma med mer information, säger Karl Rise på Primotek.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Premiär för Durst nya "Super Multi Pass"-press P5 SMP.

Maskinenx
Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Reklamgodistillverkaren Goody investerar i en digitalpress från Canon samt tre efterbehandlingsmaskiner från Plockmatic: en flatbäddsskärmaskin, en limbindare och en stansmaskin. Helhetslösningen gör det smidigt att ställa om mellan olika typer av kundunika förpackningar.

GoodyxCanon_2
Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Ett stort område är naturligtvis kreditkort, men tekniken används mycket för märkning av produkter och mer förväntas det bli.

Dieroff
Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Rolands strukturskrivare prisas

Roland DG:s strukturskrivare DIMENSE DA-640 tilldelas guldmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.

medale-FM-2025--19
Rolands strukturskrivare prisas