Skandinaviens största samlade investering

PUBLICERAD: 5 september 2019
UPPDATERAD: 5 september
Daniel Redner, produktionschef på Brand Factory, Lars Lindberg, försäljningschef på Heidelberg och Serbaz Shali, huvudansvarig för produktionen hos Brand Factory.

Brand Factory i Stockholm var den kund till Heidelberg i Skandinavien som gjorde den största maskinaffären i fjol. Den stora investeringen har redan gett positiva resultat. 

– Maskinen ger oss stora möjligheter att korta ned våra ledtider mot kund och producera flera jobb till en högre kvalité snabbare, säger Serbaz Shali på Brand Factory.

Storformatstryckeriet Brand Factory beslutade att investera i nya maskiner i fjol för att kunna möta marknadens utveckling och kundernas förväntningar. Valet föll på Heidelbergs utrustning – tryckpressen Speedmaster XL 106, ny CTP-teknik Suprasetter, samt två stycken falsmaskiner Stahlfolders.

Ser kortare ledtider

Allt installerades i den nyrenoverade tryckhallen i Farsta.

– För att kunna möta efterfrågan så har vi investerat i en ny tryckpress, maskinen ger oss stora möjligheter att korta ned våra ledtider mot kund och producera flera jobb till en högre kvalité snabbare, säger Serbaz Shali, huvudansvarig för produktionen på Brand Factory och tillägger:

– Nya Push-to-stop teknologin ger oss korta intagstider och snabba jobbyten. Maskinen är även utrustad med uv vilket optimerar vår efterbehandling och bokbindning då arken är torra när de kommer från tryckpressen.

Två falsmaskiner

Serbaz Shali säger att den nya tryckpressen producerar jobben snabbare. Samtidigt, när torktiderna uteblev, så var det också dags att förstärka efterbehandlingen med de två falsmaskinerna.

– Falsarna har automatisk inställning med möjligheten att spara inställningar för återkommande jobb, så även här har vi kortare inställnings tider än tidigare samt att flödet optimerats för att kunna hantera flera jobb med kortare ledtider.

Ett automatiserat flöde

I och med köpet av den nya tryckpressen så investerade tryckeriet även i en ny CTP-teknik med komplett Nela-lösning.

– Denna lösning optimerar vår produktion från order till tryck med ett automatiserat flöde genom hela processen.

 

 

Senaste nytt

Canons AI-agenter – med licens att automatisera

Canon vill hålla dig i handen när du tar klivet in i framtiden. Förutom professionella tryckmaskiner erbjuder de oförlöst kraft i så kallade AI-agenter som till exempel kan hålla koll på din mejl och beställa hem material i samma sekund som du får en order – om du tillåter det.

V1350
Canons AI-agenter – med licens att automatisera

 ”Vi är jättetaggade och stolta”

KA Olsson & Gems är på nytt värd för World Wrap Masters Sweden på årets Sign&Print-mässa. Under tävlingen blir det bilfoliering med vinyler från huvudsponsorn 3M.

Emil-Gillmor-landscape
 ”Vi är jättetaggade och stolta”

Nya effektiva efterbehandlingslösningar från Plockmatic

Svenska Plockmatic har flera nyheter att presentera på Sign- och Print Scandinavia. Det blir flera smarta efterbehandlingslösningar för skärning, bokproduktion och förpackningsapplikationer.

FotoJet---2025-09-04T134244.621
Nya effektiva efterbehandlingslösningar från Plockmatic

Danskt förvärv ska ge skjuts i Europa för Scandbook

Scandbook köper samtliga aktier i danska Nørhaven Book. Förvärvet ska accelerera tillväxt på europeiska marknader och diversifiera kundbasen.

Havard2
Danskt förvärv ska ge skjuts i Europa för Scandbook

Läs vidare

Mimaki lanserar instegsmodell för sublimeringstryck med åtta färger

Mimaki introducerar en ny instegsmodell, TS200-1600, för sublimeringstryck på textil. Maskinen beskrivs som prisvärd och erbjuder ett utökat färgomgång, nya flouroscerande färger och 2-liters avgasade färgpaket.

TS200-1600-key-visual
Mimaki lanserar instegsmodell för sublimeringstryck med åtta färger

Primotek riktar strålkastarna mot kraftfull planskrivare

Kistaföretaget Primotek har nära till Sign&Print-mässan. De kommer bjuda på visningar av en flatbädd från Handtop, DTF-lösningen Homer och affärsystemlösningen HaiKom.

_DSC0191
Primotek riktar strålkastarna mot kraftfull planskrivare

Personlig service i centrum när Spandex ställer ut

På Sign&Print Scandinavia fokuserar Spandex på relationen till kunderna. De vill visa hur de kan stå för ett smidigt leverantörsskap hela vägen fram till slutkunden, från idé till leverans.

Spandex-Cecilia
Personlig service i centrum när Spandex ställer ut

Antalis går för knock-out på mässan

Antalis fyller sin mässmonter på Sign&Print Scandinavia med arbetande maskiner från bland annat Epson, HP och Summa. Men det blir också det senaste inom självhäftande material och papper. De kommer också offentliggöra världsnyhet under mässan.

20250903_105324
Antalis går för knock-out på mässan