”Tyg, banderoll och papper i oändliga längder”

PUBLICERAD: 10 september 2019
UPPDATERAD: 10 september
Till vänster Patrick Nermark, vd, och Peter Andersson, delägare och prepress operatör framför den nya rulle till rulle-printern.
Till vänster Patrick Nermark, vd, och Peter Andersson, delägare och prepress-operatör framför den nya rulle till rulle-printern.

 

Screenbolaget investerar i en rulle till rulle skrivare från Efi, levererad av Marabu. 

Produktiviteten i maskinen gör att vi har möjlighet att producera allt vi gjort tidigare och större order med korta leveranstider, säger Patrick Nermark, vd på Screenbolaget.

Multitryckeriet Screenbolaget i Hägersten investerar i en Vutek 3r+. Det är en 3,2 meters rulle till rulle led-printer från Marabu och Efi.

– Vi har utgått från våra kunders efterfrågan och även blickat framåt och konstaterat att Vutek 3r+ i kombination med våra övriga printrar är det bästa valet för vårt företag.

Bättre upplösning

Men den nya printern kommer företaget kunna producera till exempel dubbelsidiga banderoller och fönsterdekaler samt tyg och papper i vad Patrick själv säger: ”Oändliga mängder”.

Upplösningen har blivit bättre än vår befintliga Vutek på grund av att vi går från 12 picoliter till 7 picoliter i droppstorlek. Det ger en bättre bildkvalitet helt enkelt. Produktiviteten i maskinen gör att vi har möjlighet att producera allt vi gjort tidigare och större order med korta leveranstider.

 Vutek 3r+.
Uv-led bläckskrivaren Vutek 3r+.
Investering för framtiden

Enligt Patrick kommer printern betyda mer än bara en bättre bildkvalitet.

– Att i dag kunna göra en sund och hållbar investering, inte bara för framtiden utan även för dagens läge, ger oss och våra anställda gott om positiv energi, säger Patrick och fortsätter:

– Även när konjunkturen går ned något är det viktigt att kunna öka kvalitet och service mot kund. När sedan affärerna tar fart ordentligt, för oss alla, står vi redo med en för oss perfekt kombination av printrar, efterbehandlingsutrustning och personal.

Senaste nytt

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Durst tar notan – förvärvar Hasler

Durst blir majoritetsägare i skärbordstillverkaren Hasler Solutions.

1770223580433
Durst tar notan – förvärvar Hasler

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Peter Svendsen, vd på Namly Design, i öppenhjärtig intervju om:
✔️Hur de slog sig in på marknaden ✔️Katastroftänk och förhoppningen om en exit ✔️Investeringen i Roland-skrivare ✔️Vikten av merförsäljning

Namly-Design-Peter-beskuren
Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Läs vidare

Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Nu kommer en ny version av Fierys variabeldatapp för personalisering av tryckjobb, FreeForm Create 2.0. 

Skärmavbild-2026-02-03-kl.-10.12.14
Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Mimaki + Color Systems = sant

Color Systems blir auktoriserad återförsäljare för Mimaki i Sverige.

Demorummetweb
Mimaki + Color Systems = sant

Gallus släpper ny instegsmaskin för etiketter

Enligt marknadsanalytiker produceras redan en tredjedel av marknadens värde digitalt eller i hybridform.

Gallus_01 (1)
Gallus släpper ny instegsmaskin för etiketter

Med Jetfire 75 täpper Heidelberg till ett hål i sin portfölj

Heidelberg har just meddelat att deras B2+-printer Jetfire 75 nu kan beställas för leverans under hösten 2026.

20260120_HEIDELBERG_Jetfire_75_1_IMAGE_RATIO_1_5
Med Jetfire 75 täpper Heidelberg till ett hål i sin portfölj