Ricoh kammar hem pris för latexskrivare

PUBLICERAD: 22 oktober 2019
UPPDATERAD: 14 november
Vinnaren av Buyers Lab,<span class="s1"> Ricoh Pro L5160. 
Vinnaren av Buyers Lab, Ricoh Pro L5160. 

Maskintillverkaren Ricoh kammade nyligen hem pris för sin latexskrivare för storformatsproduktion, Ricoh Pro L5160, efter att Keypoints Intelligences Buyers Lab hade sagt sitt.

Patrik Zetterström, ansvarig för försäljningen av Ricoh storformat i Sverige.
Patrik Zetterström, ansvarig för försäljningen av Ricoh storformat i Sverige.

Keypoint Intelligence Buyers Lab, ett oberoende forskningsinstitut av hårdvara och programvara för den grafiska industrin, prisade nyligen en av Ricohs senaste maskinnyheter med Pick Award 2020. Priset delades ut efter en djupgående granskning utifrån en rad tekniska kriterier.

Sömlös utskrift

Enligt Buyers Lab ska systemets produktivitet ligga över genomsnittet med alla kvalitetsinställningar. Även användarvänligheten anses överlägsen, både tack vare en färgpekskärm och programvaran Colorgate production 10 RIP. Så lyder juryns motivering:

”Den höga hastigheten i den dubbla CMYK Pro L5160 är ett utmärkt val för tryckerier som måste leverera storformatstryck med korta deadlines. Maskinen producerar många halvtoner i bilderna vilket ger ett fint och levande 3d-liknande utseende.”

Byggd i egen regi

Latexskrivaren är byggd helt i Ricohs egen regi med fokus på användarvänlighet och att den nästintill ska vara underhållsfri. Det är en rulle-till-rulle maskin som framför allt riktar sig till skylt- och signmarknaden. 

Ricohs egenutvecklade latexbläcket körs i åtta färgkanaler och det går till exempel att skriva ut dubbelt med CMYK eller en kombination av fyrfärg och vitt för att skriva ut på transparenta material. 
Ricohs egenutvecklade latexbläcket körs i åtta färgkanaler och det går till exempel att skriva ut dubbelt med CMYK eller en kombination av fyrfärg och vitt för att skriva ut på transparenta material.

– Den lyser om produktion. Den är stor, rejäl, kraftig och gjord för att gå nästan 24/7 och har en produktionshastighet som är tilltalande, säger Patrik Zetterström, ansvarig för försäljningen av Ricoh storformat i Sverige och tillägger:

 – Den är riktigt konkurrenskraftig när det kommer till storformatsproduktion.

 

Senaste nytt

Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Konsttryckspecialisterna Bild & Ram på Råå har investerat i storformatsskrivaren Epson SC-P20500 via NI Solutions. Den nya tolvfärgsmaskinen gör att de kan återge fler detaljer och färger i bilderna när de hjälper kunder med reprofotografering och fine art-print.

DSC_1916
Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

En brittisk, tidigare distributör av turkiska Diferros sublimeringskalanderpress, har inlett en rättsprocess mot tillverkaren, avslöjar Printweek. Sedan 2023 har två explosioner inträffat och en person avlidit.

dp2-e1698336327815
Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

Elanders öppnar nytt tryckeri

Samarbete ska lägga grunden för en framtidssäker modell för bokproduktion.

FotoJet---2025-10-30T141950.430
Elanders öppnar nytt tryckeri

Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Ett Stockholmföretag har tillverkat svenska registreringsskyltar åt Transportstyrelsen sedan 2002. Från sommaren 2026 blir det värmländsk produktion. Här är bolagen med muskler bakom.

Skärmavbild-2025-11-14-kl.-10.16.38
Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Läs vidare

Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin

Mimakis sublmeringsskrivare Tiger600-1800TS ska utrustas med det nya vattenbaserade pigmentbläcket AP50. Det gör att leverantören tar sin Tiger-teknologi för textiltryck till skylt- och grafikindustrin.

Tiger600-1800TS-with-Pigment-Inks
Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin

Intergraf: ”Stoppa införandet av EUDR”

Den grafiska branschorganisationen Intergraf uppmanar nu EU att skjuta upp den omdiskuterade avskogningsförordningen EUDR, som träder i kraft den 30 december 2025.

EUDR-2
Intergraf: ”Stoppa införandet av EUDR”

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

FotoJet---2025-11-12T143615.355
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Braille är en intressant nischmarknad

Braille – eller punktskrift, som läses med fingrarna av synskadade – kan i princip produceras av vilken UV-skrivare som helst som kan lägga färg i flera lager.

DCS_01
Braille är en intressant nischmarknad