söndag 17. januari – vecka 2
Fespa-mässan hålls i år i Madrid 24-27 mars. Bilden är från fjolårets mässa i München.
Fespa-organisationen agerar för att minimera riskerna att coronaviruset sprider sig bland besökarna och utställarna på mässan i Madrid.
SARS-CoV-2, eller coronaviruset som det heter i folkmun, har skapat oro bland utställare och besökare som deltar på FESPA Global Print Expo 2020 i Madrid. Mässarrangören meddelar att de tar oron på största allvar och att säkerheten under mässan som pågår 24-27 mars har högsta prioritet.
Sedan 20 februari har arrangören börjat vidta proaktiva åtgärder samt kontakta och ställa krav på alla utställningsföretag från Kina. Alla kinesiska företag måste lämna in dokumenterade bevis för att alla företrädare som deltar i utställningarna, inklusive underleverantörer, inte bott eller besökt Kina under någon tid efter den 5 mars i år – en tvåveckorsperiod före uppbyggnaden av utställningarna startar. De företag som inte lämnar dokumentation får inte delta på mässan. Fespa hänvisar i sin motivering till hälsa och välbefinnandet hos alla mässbesökare.
FESPA: s styrelse och projektledningsteam kommer aktivt också följa all utveckling som rör coronaviruset utifrån information som lämnas av WHO (World Health Organization). På plats under mässan samverkar Fespa med eventarrangören IFEMA och relevanta spanska myndigheter för ge besökarna support och guidning under evenemanget.
Två sjukvårdsteam kommer också ge assistans under mässan. Vidare kommer hygienartiklar som tvål finnas uppställda i olika delar av lokalerna. Rengöringen i anläggningarna ska också ske i högre utsträckning, meddelar Fespa-organisationen.
Uppdatering: Arrangören har efter artikeln skrevs beslutat att ställa in mässan och skjuta upp den på obestämd tid. Mer information kan läsas här.
Tryckeribranschen kan göra mer än kommersiella jobb, förpackningar eller affischer i storformat. Tryckt elektronik är en miljardindustri och blir alltmer i fokus, särskilt tryckta och flexibla sensorer. Sign&Print frågar Matthew Dyson, teknikanalytiker på ID Tech Ex, om vilka tryckeriföretag som skulle kunna dra nytta av denna utveckling, och vilken kunskap som krävs.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 15. januari, 2021
Oki har vässat sin affärsstrategi och lagt fokus på utvalda trycklösningar, flera för det grafiska segmentet. På Sign&Print Connect visas lösningar inom tre huvudsakliga områden.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 14. januari, 2021
Färgtillverkaren Marabu lanserar nu världens första vattenbaserade färg för tampongtryckning. Ett miljövänligare och nästintill luktfritt alternativ. Tidigare har branschen helt dominerats av lösningsmedelsbaserade färger.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. januari, 2021
Helsingborgsbaserade Techprint sätter fokus på fyra produktkategorier under Sign&Print Connect. Genom att delta i mässan hoppas företaget att kunna ge besökaren många nya idéer och mycket kunskap.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 13. januari, 2021
Under helåret 2020 minskade medieinvesteringarna, förmedlade via Sveriges Mediebyråers medlemmar, med 17,8 procent, jämfört med 2019. Detta skriver organisationen i ett pressmeddelande där de sammanfattar det just avslutade året.
Publicerat av:Peter Ollén | peter.ollen@agi.se| 12. januari, 2021
Matteus Celinski presenterar Canons dragplåster på mässan Sign&Print Connect. Fyra maskiner kommer att stå i främsta rummet. En av dem är den arkmatade inkjetsnackisen som lanserades i fjol.
– Den stora allmänheten får möjlighet att skåda både tryckkvalitet och prestanda ur ett arkproduktionsperspektiv.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 10. januari, 2021
Epsons allra första planprinter släpps och blir ett välkommet tillskott till Color Systems maskinsortiment. Det blir också en av höjdpunkterna hos företaget när de visar upp sitt register för mässpubliken. 15 maskiner står uppställda i demorummet.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 4. januari, 2021
Redan som 12-åring fick Thomas Andersson upp ögonen för screentryck och maskinteknik. Intresset har följt honom genom hela hans yrkesliv och ut på uppdrag över hela världen. Nu är det dags för nya äventyr för 65-åringen.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 4. januari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige