Nättryckeri märks på nytt

PUBLICERAD: 7 maj 2020
UPPDATERAD: 7 maj
Cécile Assayag-Zimmermann, marknadschef på Onlineprinters, var på plats under revisionen som utfördes av Benoît Moreau, revisor från Imprim’Vert.
Cécile Assayag-Zimmermann, marknadschef på Onlineprinters, var på plats under revisionen som utfördes av Benoît Moreau, revisor från Imprim’Vert.

Onlineprinters får förnyat förtroende med den franska miljöutmärkelsen Imprin’Vert, som de haft sedan 2017. Detta innebär att företaget på nytt kan visa att de lever upp till miljökraven som certifieringen kräver.

Onlineprinters förnyar sin certifiering Imprin’Vert, som på svenska betyder grönt tryck. Den franska miljömärkningen visar att tryckeriets produktionskedja granskats utifrån en rad olika kriterier.

Koppling till Frankrike

Imprin’Vert utfärdas av en nationell rådgivande styrelse som består av medlemmar från olika myndigheter och föreningar. Certifieringen ges till företag som antingen har tryckeri i Frankrike eller levererar till franska kunder.

Flera kriterier

För att bli godkänd krävs det att tryckeriet slänger farligt avfall enligt de standarder som finns, har en säker lagring av skadliga vätskor, inte använder giftiga ämnen, övervakar energiförbrukning samt tar ansvar för att öka personalens och kundernas medvetenhet om miljöfrågor.

– Genom att förnya märkningen kan vi visa våra kunder att hela produktionsprocessen för de enskilda trycksakerna är miljövänlig. Detta från inköp till produktion, till energihantering och medarbetarnas medvetenhet, kommenterar Onlineprinters marknadschef Cécile Assayag-Zimmermann.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Nordvalls releasepapper för etiketter blir husisolering

Leksands Knäckebröd blir bland de första kunderna till etikettföretaget Nordvalls att återvinna det papper som etiketter sitter på innan de fästs på förpackningarna. I stället för att papperet går till förbränning ska det nu tas om hand och bli till miljövänlig isolering i nybyggda hus.

AnnikaLotta_1
Nordvalls releasepapper för etiketter blir husisolering

Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Reklamgodistillverkaren Goody investerar i en digitalpress från Canon samt tre efterbehandlingsmaskiner från Plockmatic: en flatbäddsskärmaskin, en limbindare och en stansmaskin. Helhetslösningen gör det smidigt att ställa om mellan olika typer av kundunika förpackningar.

GoodyxCanon_2
Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Ett stort område är naturligtvis kreditkort, men tekniken används mycket för märkning av produkter och mer förväntas det bli.

Dieroff
Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Rolands strukturskrivare prisas

Roland DG:s strukturskrivare DIMENSE DA-640 tilldelas guldmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.

medale-FM-2025--19
Rolands strukturskrivare prisas