Miljö och storformat i rampljuset

PUBLICERAD: 10 januari 2021
UPPDATERAD: 10 januari
Antalis Johan Melin presenterar några av produkterna de visar upp på Connect-mässan. Fler lär tillkomma, säger han. Foto: Antalis

– Vi pratar innovativa och aktuella produkter inom storformat samt Lessebo och miljö, säger Johan Melin, försäljningschef inom affärsområdet Visuell kommunikation på Antalis.

Den grafiska leverantören Antalis kommer slipa ända in i det sista på vad de kommer att visa ur sitt sortiment, när de ställer ut på den digitala mässan Sign&Print Connect. Säkert är dock att leverantören av papper, förpackningslösningar och material för tryck kommer att fokusera på två delar – storformat och miljö.

Johan Melin är försäljningschef inom affärsområdet visuell kommunikation:

– Vi kommer att lyfta fram bland annat Coala Coversafe, Interior film, Lessebos produkter, nya printerlanseringar samt en hel del annat. Vi är dock inte riktigt färdiga med detta ännu, det beror självklart på vad som är mest aktuellt på marknaden just då, säger han och öppnar även för att visa produkter inom förpackningsområdet under de tre mässdagarna, 9-11 februari.

Vad utmärker dessa produkter?

– Coala Coversafe är en skyddsfilm som hindrar virus och bakteriespridning, vilket är oerhört aktuellt just nu. Interior film är för att på ett enkelt sätt exempelvis kunna branda om ditt kontor, din restaurang eller annat för att förhöja upplevelsen i den fysiska miljön, vilket kommer bli än viktigare för att konkurrera med digitala kanaler post-covid.

[metaslider id=”212807″]

Designpapper från det småländska pappersbruket Lessebo Paper ingår också i Antalis sortiment.

– Miljöfrågan är väldigt aktuell just nu och Lessebos har arbetat extremt mycket med utvecklingen här och har markant lägre CO2-utsläpp av alla pappersproducenter.

Vad är dina förväntningar på Connect?

– Det är en möjlighet att kommunicera med våra kunder och prospekts på en bredare front under pandemin. Förhoppningsvis frågor och diskussioner om vilka möjligheter nya produkter kan erbjuda, säger Johan Melin.

Senaste nytt

Alfa Neon vinner order värd 30 miljoner kronor

"Så klart en trygghet med en order av den här storleken så här tidigt på året."

Collage-maker-project-(5)
Alfa Neon vinner order värd 30 miljoner kronor

Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Maskinen beskrivs som en högproducerande och prisvärd arkmatad inkjettpress.

Ricoh-Kyocera_tcm100-112400
Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Hur möter man en trend med minskande tryckvolymer? Det är en fråga som Geir Hagen, vd för norska Skipnes, har funderat mycket över.

Geir-1024x683
Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Läs vidare

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Peter Svendsen, vd på Namly Design, i öppenhjärtig intervju om:
✔️Hur de slog sig in på marknaden ✔️Katastroftänk och förhoppningen om en exit ✔️Investeringen i Roland-skrivare ✔️Vikten av merförsäljning

Namly-Design-Peter-beskuren
Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Brother lägger bud på Mutoh

Målet är att stärka sin position inom storformat och industriellt tryck.

DSC_2940
Brother lägger bud på Mutoh

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar