Tvärstopp för medieinvesteringar

PUBLICERAD: 24 februari 2021
UPPDATERAD: 14 november
Tryckta medier drabbas extra hårt när annonsörerna håller i slantarna. Foto: Arkiv/Claes Nordström

Det fjärde kvartalet 2020 minskade medieinvesteringarna mindre än väntat för att vara pandemitider, ”bara” minus 4,5 procent. Värre ser det ut för årets första månad, investeringarna backade med hela 18,4 procent.

Sveriges Mediebyråer sammanställer varje månad hur stora medieinvesteringar som förmedlats via medlemmarna. I januari kunde man se en stor minskning med 18,4 procent, jämfört med föregående år, skriver organisationen i ett pressmeddelande.

De flesta kategorierna backar

Enligt Daniel Eriksson, styrelseordförande för Sveriges Mediebyråer, är detta förvånande med tanke på resultatet för det fjärde kvartalet 2020.

– Siffrorna visar att annonsörer och mediebyråer inleder året mycket försiktigt. Smittspridningen och rådande restriktioner är faktorer som med säkerhet spelar in. Om detta är signifikant för resten av 2021 är för tidigt att sia om – men januari blev en mycket svag månad för medieinvesteringarna, säger Daniel Eriksson.

Den negativa tillväxten gäller för de flesta mediekategorierna. Den kategori som backade mest under årets första månad var utomhus/trafikreklam, med minus 58,1 procent. Det är den svagaste januarinoteringen sedan 2010. Även andra kategorier som DR/annonsblad, dagspress storstad, dagspress landsort, populärpress, online display och dagspress kväll backade.

Det finns dock två kategorier som uppvisar positiva siffror: online video (5,8 procent) och sociala medier (1,3 procent). Totalt förmedlades 880 miljoner kronor under perioden.

Printinvesteringar rasar från redan låga nivåer

Tryckta medier har drabbats hårt och är nu nere i nivåer som är en bråkdel av hur det har sett ut.

– Printinvesteringarna rasade från redan låga nivåer och den samlade nedgången landade på 34 procent. Under januari 2021 investerades print för drygt 50 miljoner kronor, motsvarande siffra för bara sju år sedan var 200 miljoner. Även de digitala köpen minskade med åtta procent, drivet av online display, säger Jochum Forsell, senior partner, Hear Mediebyrå.

Han menar att det finns en stor anledning till oro för medieägarna inför 2021 eftersom annonsörerna varit så försiktiga under januari månad och annonsvolymer och priser därmed fallit snabbt.

– Om inte myndigheter och vaccineringar mildrar pandemin inom kort kommer många medier att få stora bekymmer, säger Jochum Forsell.

Senaste nytt

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

FotoJet---2025-11-12T143615.355
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Braille är en intressant nischmarknad

Braille – eller punktskrift, som läses med fingrarna av synskadade – kan i princip produceras av vilken UV-skrivare som helst som kan lägga färg i flera lager.

DCS_01
Braille är en intressant nischmarknad

Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Antalis köper nederländska Texo Trade Services.

tts-banner
Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Rekordstark period för Billes Tryckeri: "All time high"

Billes tryckeri i Mölndal har stark vind i seglen. Det senaste året har de investerat stort i bland annat den nya hybrida storformatsskrivaren från Fujifilm som ökat kapaciteten markant. Idag har Billes den enda Eurosize offsetpressen i Norden som används för att trycka affischer för kollektivtrafiken i Sverige, Norge och Danmark.

BillesDSC_1958
Rekordstark period för Billes Tryckeri: ”All time high”

Läs vidare

Canon utvecklar sitt partnerkoncept

Canon Svenska signalerar stora förändringar:
✔️Franschisemodellen avvecklas ✔️Ny partnerstruktur ✔️Fokus på tillväxt

Christer Byfors -43
Canon utvecklar sitt partnerkoncept

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.

FotoJet---2025-11-05T132301.202
Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Under tisdagen hölls Publishinggalan på Berns Salonger i Stockholm. Bland annat vinner Elanders pris för sin egentryckta årsredovisning. Här är alla vinnare där det framstår vem som tryckt bidragen.

Berns_skymnNY2000
Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom