Försäljningen av färg sjönk under 2020

PUBLICERAD: 11 augusti 2021
UPPDATERAD: 11 augusti
Norge och Schweiz tappade mest när det gäller försäljningen av tryckfärger, 19 procent. I Sverige handlade det om en nedgång på 9,4 procent. Illustration: EuPIA

Den europeiska sammanslutningen för tryckfärgsleverantörer, EuPIA, har nu offentliggjort den senaste statistiken för försäljning av tryckfärger i Europa. Siffrorna visar en nedgång på den svenska marknaden med drygt nio procent under förra året.

EuPIA representerar 27 tryckfärgsleverantörer som enligt deras egna uppgifter står för omkring 90 procent av försäljningen av tryckfärger i Europa. Inte helt överraskande var år 2020 generellt sett ett dåligt år för branschen och efterfrågan sjönk i stort sett alla länder. Turkiet, Tjeckien och Grekland var bland de få länder som upplevde en stigande efterfrågan under pandemiåret. Alla de stora ekonomierna såg en nedgång.

Stor skillnad mellan kategorier

Färgerna delas in i två kategorier: packaging inks (tryckfärger för förpackningar) och publication inks (som omfattar tryckfärger till tidningar, magasin och reklamtrycksaker). Och det har varit stor skillnad mellan hur hårt de två kategorierna har drabbats.

Enligt statistiken föll försäljningsvolymen på ett europeiskt plan när det gäller färg till förpackningstryck med en procent till 530 000 ton. Motsvarande siffra för tryckfärger till publikationer var nästan 20 procent eller 290 000 ton. Det innebär att förpackningsfärgerna står för 64 procent av marknaden och publikationsfärgerna för 36 procent, sett till volymen.

Norge tappar mest

Tittar man i stället på det totala värdet föll marknaden för färg till förpackningar under 2020 med två miljarder euro, vilket motsvarar en nedgång på 1,7 procent. Det samlade värdet av sålda färger för tryckta publikationer uppgick till 800 miljoner euro, och det är 18,4 procent ned jämfört med året innan.  Utifrån försäljningsvärdet utgör förpackningsfärger 71 procent av marknaden och publikationsfärger 29 procent.

Den största nedgången när det gäller tryckfärgsförsäljningen hittar man i Schweiz och Norge med 19 procent, tätt följda av Benelux-länderna som hade en nedgång på 17 procent och Storbritannien på 15 procent. I Sverige handlar det om minus 9,4 procent. Övriga grannländer uppvisar ett ännu större fall, Danmark med 10,0 procent och Finland med 13,3 procent.

Läs vidare

Lockar med färgbesparingar i ny RIP-version

Den franska mjukvaruutvecklaren Caldera har precis släppt den senaste versionen av Caldera RIP. Från och med nu kommer användare att kunna uppgradera sin RIP till version 17 för att uppleva alla nya funktioner och förbättringar.
caldera

Elitidrottaren som trycker och graverar till bröllop

Jessica Ekvall lämnade tv-branschen för att få vara kreativ på riktigt. I villan utanför Stockholm har 25-åring byggt upp företaget Silver Leaf som trycker på allt från kläder till glas för alla tillfällen. Företaget har en särskild inriktning mot bröllop.
Silver-Leaf-collage

Storaffär: Åtta45 köper flera nya Canon-pressar

Åtta45 genomför stora investeringar i både nya digitala toner- och inkjet-pressar från Canon. Bolaget räknar med att satsningarna kommer ge betydande konkurrensfördelar.
åtta45-webb

Oppboga Bruk gör sin största investering på över femtio år

Tillverkaren av laminerade kartongmaterial, Oppboga Bruk, bygger en ny produktionslinje för laminering för att fortsätta växa in på nya marknader och material.
Oppboga-from-abovex

Senaste nytt

Uppdämt behov banade väg för skånska wrapparnas succé

Ystad wrapping har på bara tre år lyckats fylla ett hål på den lokala marknaden och folierar både fordon och interiör. Nu börjar de printa vinylerna i huset.
DSC_5337

Ny prooflösning gör det billigare att provtrycka HP Indigo

GMG har tagit fram en prooflösning speciellt för HP Indigo-användare. Med GMG ColorProof blir processen både billigare och mer pålitlig, enligt företaget.
HP_DesignJet_Z9_Driver_Printer

Brand Factory Printhouse ansöker om konkurs

Brand Factory har de senaste åren haft stora ekonomiska problem och genomgått en rekonstruktion. Nu meddelar bolaget att man ansöker om konkurs för affärsområdet Printhouse. De lönsamma affärsområdena Signs & Graphics Sverige och Norge samt Logistics drivs vidare.
Jakob 1_1600

Lockar med färgbesparingar i ny RIP-version

Den franska mjukvaruutvecklaren Caldera har precis släppt den senaste versionen av Caldera RIP. Från och med nu kommer användare att kunna uppgradera sin RIP till version 17 för att uppleva alla nya funktioner och förbättringar.
caldera