Mikael Eriksson tar över hos Quadient

PUBLICERAD: 5 oktober 2021
UPPDATERAD: 14 november
Mikael Eriksson är ny medarbetare hos Quadient. Foto: Pressbild

Det är nu klart att Mikael Eriksson tar över ansvaret för det grafiska affärsområdet hos Quadient Sverige. Mikael har lång erfarenhet från branschen och är också väl bekant med produkterna sedan tidigare.

Senast har Mikael arbetat hos Plockmatic International dit han kom ifrån Neopost Sverige (numera Quadient Sverige), samt Kontur Document Systems innan dess.

– Mycket händer hos Quadient och det är spännande att få arbeta med den kombination av maskiner och mjukvaror som i dag är Quadients signum. Hög teknologisk nivå kombinerat med ett starkt kundfokus är det som lockat mig att nu arbeta här, säger Mikael Eriksson.

– För oss är det ett starkt tillskott. Mikael Erikssons kunskaper kommer väl tillpass i vår ambition att ständigt förbättra för våra kunder, säger Niklas Lundén, som ansvarar för Quadient i Norden.

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Profilerade värmlandsföretag förenas

Reklamföretaget Myshkin i Karlstad förvärvar AV Reklam i Hammarö och kompletterar sitt erbjudande med skyltproduktion och bildekor.

Myshkin
Profilerade värmlandsföretag förenas

Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Dokumentärfilmen King of Color berättar historien om grundaren av Pantone, Lawrence Herbert.

Skärmavbild-2025-12-17-kl.-09.36.19
Ny dokumentär om Pantonegrundaren

Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

I boken Från Gästrikland skriver journalisten Lena Nordkvist om Rosenlöfs tryckeri.

image (2)
Accidenstryckeriet Rosenlöfs resa i ny bok

Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer

Att ha Volvo som huvudkund har möjliggjort utvecklingen av printateljén Artform Design i Göteborg. De hjälper bland annat museer med utställningsmiljöer och konstnärer med fine art-print på lite ovanligare material.

Artform DesignDSC_2138
Printateljén skapar åt bilhallar, museer och fotografer