Skyltmakare målgrupp för ny tejp

PUBLICERAD: 11 november 2021
UPPDATERAD: 14 november
Fredrik Johansson, sälj- och marknadschef på KA Olsson & Gems på Elmia Subcontractor. Foto: Anja Degerholm

Elmia Subcontractor i Jönköping är en mässa för underleverantörer inom tillverkningsindustrin och deras kunder. Några företag från grafiska branschen hade också hittat dit, som KA Olsson & Gems.

I företagets monter finns framför allt ett stort utbud av produkter för industrin, allt ifrån halkskydd till VHB-tejper som används för att sammanfoga två delar utan svetsning. Men även en ny produkt fick se dagens ljus: KA Multi Track.

– Det är en dubbelhäftande tejp som sitter som berget, berättar Fredrik Johansson, sälj- och marknadschef på KA Olsson & Gems, och visar två plastbitar som fogats samman med tejpen.

 

Två plastbitar som ”sitter som berget” med KA Multi Track.
Kan användas vid skyltproduktion

Det är en vävarmerad och klar universaltejp för material som metall, glas och flera olika plaster, till exempel PP och PE. Den kan också användas till målade ytor och förbehandlat trä.

– Det är en produkt som passar perfekt för till exempel skyltmakare och andra i grafiska branschen, säger Fredrik Johansson.

Elmia Subcontractor äger rum den 9-12 november 2021.

 

Senaste nytt

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider

UPM och Sappi ska starta ett joint venture-bolag för sin produktion av grafiskt papper. Samarbetet ska samla tolv pappersbruk och göra den hårt pressade branschen mer konkurrenskraftig.

Sappi-UPM
Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider

Utpressningsattack mot GS-facket

40 000 personuppgifter läckta.

e1b5a9d0-3d02-4bb9-9068-38c698d88c3a
Utpressningsattack mot GS-facket

Cover Styl lanserar AI-drivet visualiseringsverktyg

Vilken typ av folie passar för ett visst inredningsuppdrag? Cover Styl har utvecklat ett AI-verktyg som ska göra det designbeslutet lättare.

kitchen_cover_styl_adhesive_covering_77d024f5b3-(1)
Cover Styl lanserar AI-drivet visualiseringsverktyg

Läs vidare

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Premiär för Durst nya "Super Multi Pass"-press P5 SMP.

Maskinenx
Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap