
Quadient kommer till Kistamässan den 5-7 april med ett gäng nyheter i bagaget. Inte minst världsnyheten i Duplofamiljen, DCXXX, och även CPC-375 XPRO, en vidareutveckling av Multigrafs lösning för bigning, perforering och skärning.
Quadient Sverige är en helhetsleverantör inom grafisk efterbehandling, post/paket och distribution. Företaget har ett rikstäckande sälj- och serviceerbjudande. Utöver de egenproducerade lösningarna som man tillhandahåller så samarbetar man även med globalt ledande leverantörer så som till exempel Duplo, Multigraf, CP Bourg, Ideal. Mohr, GMP, Komfi, Hunkeler smat Kern & Renz. Samarbeten som är viktiga för Quadient för att kunna erbjuda bästa möjliga produktutbud.

”Skapa mervärde tillsammans”
Förväntningarna inför Sign&Print Scandinavia är höga, säger marknadschefen David Wikman.
– Vi har stora förväntningar på mässan, när det kommer till antal besökare. Vi tror även att det finns stort intresse ifrån våra kunder att äntligen få komma ut och besöka en mässa igen samt diskutera grafiska lösningar i en avslappnad miljö. Vi ser fram emot att samla den grafiska branschen igen och fortsätta dialogen om hur vi tillsammans kan skapa mervärde, säger David Wikman.
Nytt på efterbehandlingssidan
I Quadients monter ges det tillfälle att prata om efterbehandlingslösningar och tillbehör, samt annat som kunden kan tänkas behöva hjälp med för att förenkla i sina arbetsflöden. Och inte minst, spana in de nyheter som presenteras på mässan.
– Vi kommer att visa nyheter både från Duplo och Multigraf gällande smarta skärnings-,bignings-, perforerings- och falslösningar. Besök vår monter under mässan så får ni se världsnyheterna DCXXX,
en ny familjemedlem till Duplos omtyckta docucutterfamilj, samt CPC-375 XPRO som är en vidareutveckling av Multigrafs populära bignings-, perforerings- och skärlösning, säger David Wikman.








