Positiva siffror från finpapperstryckerierna

PUBLICERAD: 29 augusti 2022
UPPDATERAD: 14 november
Finpapperstryckerierna har ökat sin omsättning med 19 procent under andra kvartalet, jämfört med samma period förra året. Foto: Arkiv

Grafiska Företagens försäljningsstatistik för andra kvartalet visar att finpapperstryckerierna i Sverige ökar sin omsättning med 19 procent, jämfört med samma period förra året. Trenden att digitaltryck och storformat ökar fortsätter, men även offsettrycket visar på uppgång.

Inom digitaltryck och storformat har omsättningen ökat med drygt 30 procent. För offset är motsvarande siffra 17 procent. Tittar man på både första och andra kvartalet så är den totala omsättningsökningen något lägre, 14 procent. Även på halvårsbasis är ökningen större för digitalt och storformat än för offset.

Den positiva tillväxten visar på en fortsatt uppgång efter pandemin, men enligt Grafiska Företagen är återhämtningen lägre än i omvärlden. Höga energi- och papperspriser samt lönekostnader är ett också ett orosmoln för branschen framgent.

Finpapperstryckerierna som ingår i statistiken består av offset-tryck, digitaltryck samt storformat och producerar exempelvis broschyrer, tidningar och affischer. Kvartalsstatistiken bygger på svar från ungefär tre fjärdedelar av denna marknad.

 

Försäljningsstatistik

Avser andra kvartalet 2022. Förändringen från samma period 2021 inom parentes.

Omsättning totalt: 796 MSEK (+19 procent)

Digitaltryck: 158 MSEK (+31 procent)

Storformat: 124 MSEK (+33 procent)

Offset: 356 MSEK (+17 procent)

Källa: Grafiska Företagen

Senaste nytt

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier. Den snabba tillväxten av personaliserat tryck gör diversifiering enklare än någonsin. Andra trender 2026 är den starka utvecklingen av marknaden för stickers och DTF-tryck.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Alla beställningar nu via onlineportaler

Skyltföretaget Scandexpo tar nu emot alla beställningar online. Med tjänsten Expomaster kan kunder ladda upp sin logotyp och prova olika alternativ i en 3D-miljö. De får direkt veta det exakta (och ofta lägre) priset.

FotoJet---2026-01-14T103044.844
Alla beställningar nu via onlineportaler

FrontPac fortsätter investera - ny arkmaskin på plats

Nu har företaget mångmiljonsatsat på en maskin för arkning av papper som levereras på rulle.

Jesper-och-Claus
FrontPac fortsätter investera – ny arkmaskin på plats

Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Marknaden förväntas öka med 2,2 procent årlig tillväxttakt fram till 2030 med ett totalt marknadsvärde på 969,7 miljarder dollar, enligt en ny rapport från Smithers.

FotoJet---2026-01-16T134005.134
Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Läs vidare

Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Nu introduceras TS330-1800 och serien uppdateras med utökat färgomfång.

TS330-1800_nomedia_FIX
Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

Den 12-13 mars 2026 arrangeras Online Print Summit i München.

3.-PM-OPS2026_Image_Meet-the-Speakers_final
Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck