
I år är det 15 år sedan Color Systems grundades av Magnus Edfeldt och Torbjörn Hedén. Det firades med öppet hus för såväl kunder som leverantörer den 13 oktober. Den röda mattan var utrullad och lokalerna i Vällingby var för dagen utsmyckade med ballonger och serpentiner.
– Vi tyckte det var en bra anledning att fira, säger vd:n Torbjörn Hedén.
Color Systems har ända sedan starten 2006 specialiserat sig på storformatsteknik och färgstyrning. Under årens lopp har företaget växt sakta men säkert.
– I dag är vi 16 anställda så vi har anställt ungefär en person årligen. Från början hade vi ambitionen att vara kanske fyra-fem stycken, men i takt med att vi växte blev det ohållbart. De flesta är tekniker i grunden, berättar Torbjörn.

Sågblad som blickfång
I demorummet visades några av de maskiner och lösningar som man tillhandahåller, som byts ut med jämna mellanrum.
– Vi lyfter fram flöden, hur man kan jobba från ax till limpa. Men även några specialapplikationer, som till exempel sågblad som printats i en Canon Arizona 135 GT.
Instegsmodellen Canon Arizona 135 GT släpptes förra året och är den minsta maskinen i Arizona-familjen. Canon produktionsskrivare Colorado 1630, som printar med uv-gel, visades också.
– Den har två vagnar som printar och härdar var för sig. Det gör det möjligt att printa både blankt och matt i samma utskrift. Det är en maskin som är lite dyrare än andra 1,60-maskiner, men som de flesta stora tryckerierna investerat i eftersom den klarar stora volymer, säger Torbjörn Hedén.

Skyltskrivare säljer stort
Sedan några år tillbaka är Color Systems även återförsäljare av Epsons maskiner.
– Vi tog in dem som en komplement till våra Roland-skrivare, och jag ska erkänna att vi var lite skeptiska i början. Men vi har fått mycket positiv feedback, bland annat från skyltföretag som köpt SureColor SC-S80600-serien som har rött och orange bläck. Det har blivit vår bästsäljare.

Spara tid på montering
Norska Rollover var också på plats för att berätta om fördelarna med sina lamineringsbord.
– Vi vill göra det så enkelt och effektivt som möjligt för kund genom att alla moment kan göras på ett bord. Jag skulle säga att du säkert kan spara 75-80 procent i tid och att en person istället för två kan göra jobbet, så att du snabbt tjänar in investeringen, säger Stein Ove Martinsen från Rollover.
I Color Systems sortiment på hårdvarusidan finns även bland annat folieskärare och skär- och fräsbord från Summa, Rolands ”print and cut”-skrivare SG3-540 som kombinerar print och skärning, laminator från Flexa och etikettskrivare från Epson. För att nämna några.

”Mjukvara sparar pengar”
Maskiner må vara viktiga, men mjukvaruleverantören Onyx vill missionera betydelsen av bra RIP-lösningar för att få produktionen att flyta smidigt. Onyx och Color Systems har haft ett nära samarbete i många år.
– Vi försöker övertyga kunderna om att inte bara investera i hårdvara utan att det även behövs mjukvara, särskilt om man använder maskiner från olika leverantörer. Vi brukar säga att printern drar in pengar, men mjukvaran sparar pengar, säger Marc Verbeem, teknisk säljare på Onyx.
Och det att se till att kunderna hittar lönsamhet i sina investeringar genom att se helheten har alltid varit centralt för Color Systems, säger Torbjörn Hedén.
– När vi startade satt jag och Magnus och spånade slogans och kom fram till ”Er lönsamhet”. För det är det som det handlar om, att kunderna ska tjäna pengar. Då blir de nöjda och återkommer.






