Displayföretag förvärvas av företagsgrupp

PUBLICERAD: 19 oktober 2022
UPPDATERAD: 14 november
ML Display har produktion och huvudkontor i Landskrona och ett säljkontor i Gävle. Foto: Arkiv/Anja Degerholm

Landskronabaserade ML Display köps upp av den privata företagsgruppen Mindelon, men kommer att fortsätta att drivas som ett självständigt bolag. Maria Yngvesson har utsetts till ny vd i företaget.

ML Display utvecklar och tillverkar exponeringslösningar, så kallat POS-material som ofta är skräddarsytt, framför allt till butiker i Norden. Företaget grundades 2007 och har i dag ett trettiotal anställda och en omsättning på drygt 60 miljoner kronor.

ML Display har kunder så som Panduro, Haribo, Egmont och Dr. Oetker. Förutom skräddarsytt POS-material har företaget även en egenutvecklad patenterad pop-up-lösning, kallad ElipZ, som säljs i stora volymer.

Köper samtliga aktier

Mindelon-gruppen förvärvar, stödjer och utvecklar teknikföretag inom utvalda nischer. I dag har de ett tiotal bolag i sitt stall med inriktning på att öka butikers och andra företags försäljning och effektivitet genom att erbjuda värdeadderande lösningar. Det kan handla om butiksinformation, skyltning, kassasystem och effektivisering av logistik. Bland bolagen återfinns LTG Display, Frepart, Optiscan, Dosmar och Astley Signs.

Enligt ett pressmeddelande köper Mindelon samtliga aktier i bolaget av grundaren och huvudägaren Anders Svensson samt tre minoritetsägare. ML Display kommer att drivas vidare som en självständigt bolag under affärsområdet Retail Solutions.

Ny vd tar över rodret

Maria Yngvessson tar över som ny vd efter Niklas Dahlin.

– Jag har varit med i Team ML sedan 2013. De fantastiska och engagerade medarbetarna är vår absolut största styrka här på ML. Det är alltid samma härliga känsla att kliva in genom dörren i Landskrona. Mitt mål är att inspirera medarbetarna lika mycket som de inspirerar mig. Jag vill passa på och tacka våra nya ägare Mindelon för förtroendet och framförallt Ulrica Lindunger, affärsområdeschef Retail, säger Maria Yngvesson i ett uttalande från ML Display.

Sign & Print träffade tidigare vd:n Niklas Dahlin i somras då han bland annat berättade om visionen att bli störst på marknaden. Du kan läsa reportaget här.

Senaste nytt

Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Det talas mycket om automatisering och effektiva arbetsflöden i den grafiska branschen i dag. Hos anrika Webergs Printshop är det i stället den personliga servicen som står i fokus, något som ofta innebär mycket manuellt arbete.

Webergs-trio (1)
Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Nya Munken Agenda designad av studenter – "Tillför ny energi"

Arctic Paper nya version av den ikoniska kalendern Munken Agenda är tryckt av Åtta45. 

Skärmavbild-2026-01-16-kl.-14.18.47
Nya Munken Agenda designad av studenter – ”Tillför ny energi”

Heidelberg får ny finansiering för att växa

Heidelberg har stärkt sin finansieringsstruktur genom att ha avtalat om ett nytt låneavtal på 436 miljoner euro med ett konsortium av banker. Det kommer stödja företagets tillväxtplaner och strategier.

DSC_7833
Heidelberg får ny finansiering för att växa

Läs vidare

FrontPac fortsätter investera - ny arkmaskin på plats

Nu har företaget mångmiljonsatsat på en maskin för arkning av papper som levereras på rulle.

Jesper-och-Claus
FrontPac fortsätter investera – ny arkmaskin på plats

Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Marknaden förväntas öka med 2,2 procent årlig tillväxttakt fram till 2030 med ett totalt marknadsvärde på 969,7 miljarder dollar, enligt en ny rapport från Smithers.

FotoJet---2026-01-16T134005.134
Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Postnord inför så kallade Data Matrix-koder på posttidningar och adresserad direktreklam för att effektivisera distributionen. Den som använder systemet ska kunna få rabatt på portot.

PostNord-logo-outside-Arken
Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Nu introduceras TS330-1800 och serien uppdateras med utökat färgomfång.

TS330-1800_nomedia_FIX
Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare