Förbättrat bläck till storformatsskrivare

PUBLICERAD: 15 november 2022
UPPDATERAD: 16 november
XPJ-1682SR Pro har fått en ny uppsättning med bläck. Foto: Pressbild

Mutohs 64 tum breda toppmodell med dubbla skrivhuvuden släpps med en ny uppsättning bläck för att ge lång hållbarhet till utomhus- och inomhusskyltning.

Den nya XPJ-1682SR Pro är en 1,6 meter bred storformatsskrivare. Toppmodellen har två AccuFine HD-skrivhuvuden med 3 200 munstycken vardera, en ny weave-algoritm och Mutohs egenutvecklade VerteLith RIP-programvara som tillsammans ger en betydande förbättring av både utskriftskvalitet och utskriftshastighet, enligt tillverkaren. Skrivaren kan nå produktionshastigheter upp till 35 kvadratmeter per timme och har även automatiska justeringar för att säkerställa oavbruten produktion och jämn kvalitet.

XPJ-1682SR Pro-skrivaren med dubbla skrivarhuvuden är ett tillägg till Mutohs befintliga XPJ-1341SRP- och XPJ-1641SRP-modeller med enkla huvuden som lanserades i januari. Skrivaren säljs av Spandex i Sverige.

Ny uppsättning bläck

Särskilt intressant är att skrivaren nu finns tillgänglig med Mutohs nya bläckuppsättning MS51 Quick Dry CMYK. Enligt Mutoh uppfyller Mutoh MS51-bläcken alla vanliga krav för skyltning inomhus och utomhus, utan att det krävs piktogram för hälsa och säkerhet. Färgerna kan därför användas på kontor, i hemmet och i butiksmiljöer.

Jämfört med traditionella bläck för skyltar och displayer erbjuder den nya bläckuppsättningen samma färgomfång, utmärkt glanshållning, väderbeständighet, nötning och kemisk beständighet samt uv-beständighet i upp till tre år utan laminering, enligt Mutoh. Inget särskilt underhåll krävs heller. Bläcket har också fått en Greenguard Gold-certifiering för tapeter, vilket innebär att dessa kan användas för att täcka hela rum, även i känsliga miljöer som skolor och sjukhus.

Placering av bläckdroppar

Teknikerna (Accufine-skrivarhuvuden, Weave-algoritmen, Vertelith RIP och QuickDry-bläck) är utformade för att ge en så exakt placering av bläckdropparna som möjligt och alla dessa tekniker finns med i den nya XPJ-1682SR Pro, enligt Mutoh. Även det nya skrivarhuvudet ska garantera förbättrad kvalitet på dropparna och noggrannare positionering av dropparna.

De weave-algoritmer som implementerats i den fasta programvaran drar nytta av den förbättrade droppkvaliteten för att motverka att det blir en bandingeffekt. VerteLiths egenutvecklade Mutoh-rip, kallad Clear Tone, utnyttjar förbättringarna i skrivaren och skrivarhuvudet för att ge ännu bättre gradienter och hudtoner, även i fyrfärg. Enligt Mutoh kommer användaren se betydande kvalitets- och hastighetsfördelar jämfört med tidigare modeller.

Läs vidare

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR

Det här visar Gibon Borås på Grafiska dagarna

Årets fokus ligger på mjukvaror, smarta arbetsflöden och automatisering.

DSC_8066

HP lanserar två nya industriella rullpressar

HP lanserar två nya inkjetrullpressar som ska öka tryckeriernas möjligheter till tillväxt inom högvolymsproduktion.

HP-PageWide-T4250-HDR-front-no-background-b

Världspremiär för eldig efterbehandlingslösning

Heidelberg hoppas besökarna ska bli eld och lågor när de visar upp efterbehandlingslösningen Fireline för första gången tillsammans med digitalpressen Jetfire 50.

DSC_7933

Senaste nytt

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR

Stockholmstryckeri vinner Årets Lokala industriföretag

"Hos oss blir man väl bemött oavsett om det handlar om att trycka 500 kuvert eller om man vill beställa nåt jättestort."

Stefan-Ekblom

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens