Europapremiär för Kodaks nya Prosper-press

Foto: Pressbild
PUBLICERAD: 30 januari 2023
UPPDATERAD: 7 februari
På mässan visas Ultra Prosper 520 med en integrerad lösning med på- och avrullare.

I samband med Hunkeler Innovationdays i Schweiz om några veckor visar Kodak upp nya digitalpressen Prosper Ultra 520. Med denna rullmatade press utlovas hastighet och utskriftskvalitet som är likvärdig med offset.

Det är första gången som Prosper Ultra 520 visas i mässammanhang i Europa, skriver Kodak i ett pressmeddelande. Förutom offsetkvalitet och utskrifter i hög hastighet utlovas även en stor flexibilitet när det gäller applikationer och det ska ge ekonomiska argument för användaren att styra över från offset till digitaltryck.

Den nya pressen är utrustad med Kodaks Ultrastream-teknik med kontinuerlig bläckstråle där det genereras bläckdroppar i ett jämnt flöde. Det görs sedan en selektion av vilka bläckdroppar som ska fördelas på papperet och vilka som ska gå tillbaka i systemet och återanvändas. Detta urval sker med elektronisk laddning.

Mässbesökarna kan ta del av en kollektion av applikationer som tryckts i såväl Ultra Prosper 520 som supersnabba Prosper 7000 Turbo Press.
Trycker ”magalog” i montern

På mässan visas Ultra Prosper 520 med en integrerad rulle till rulle-lösning med Hunkelers av- och pårullningsenheter, UW8 unwinder och RW8 rewinder, samt Hunkelers W18 inspektionssystem. Pressen kommer att trycka tre olika versioner av en ”magalog”, det vill säga en blandning mellan ett magasin och en katalog. En applikation med högupplösta bilder och iögonfallande design för att visa maskinens förmåga att trycka med hög täckningsgrad på standardpapper för offset vid en hastighet på 150 meter i minuten.

Dessutom visas Kodak Prinergy On Demand Business Solutions, ett arbetsflödesprogrammet avsett för end-to-end-lösningar inom den grafiska industrin. Det ska hjälpa användaren att skapa koncept med ”smarta fabriker” där e-handelsplattformar, MIS/ERP och andra programvaror kan samlas på ett ställe.

Arbetsflödesprogrammet Kodak Prinergy ska hjälpa användarna att skapa ”smarta fabriker”.
”Kompletta lösningar”

Hunkeler Innovationdays pågår den 27 februari-2 mars i Lucerne, Schweiz.

– Vi ser fram emot den europeiska premiären av Kodak Prosper Ultra 520-pressen under Hunkeler Innovationdays. Denna banbrytande inkjetpress underlättar övergången från offset till digital produktion med dess kvalitet, produktivitet och applikationsmöjligheter, säger Jim Continenza, vd och styrelseordförande för Kodak, och avslutar:

– Kodak Prosper-pressarna, med sin kapacitet för höga hastigheter och användningen av det egenutvecklade vattenbaserade bläcket med nanopartikelpigment erbjuder kompletta lösningar för hög produktivitet, kostnadseffektiva utskrifter och ett brett spektrum av applikationer inom alla segment på marknaden.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Premiär för Durst nya "Super Multi Pass"-press P5 SMP.

Maskinenx
Durst nya storformatpress överbrygger teknikgap

Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck

Mutohs rulle-till-rulle-skrivare XpertJet 1682 blir nu tillgänglig med det nya US81 UV-LED-bläcket.

pa_large_index-1682ur-v2
Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck

Storbildsbolaget köpte verksamhet – relanserar displaylösning

Storbildsbolaget i Helsingborg har köpt företaget X2 Nordics verksamhet av entreprenören Jan Bergland och fått rättigheterna att sälja skyltprodukten 2 Stand.

DSC_2567w
Storbildsbolaget köpte verksamhet – relanserar displaylösning