Storformat i kvadrat i färska Sign&Print-numret

PUBLICERAD: 14 februari 2023
UPPDATERAD: 14 februari
Ett nytt nummer av Sign&Print är ute.

Årets första Sign&Print-tidning har nu lämnat tryckeriet. Ett nummer som går i de stora formatens tecken med hela sju reportage på detta tema.

På omslaget syns Niclas Rennstam och Olle Sterner på Åtta45:s storformatsenhet i Malmö. De berättar om hur man effektiviserat produktionen med hjälp av innovativa automationslösningar.

Vi har även besökt Storbildsbolaget som i slutet av förra året flyttade till ny adress i Helsingborg. Där har de skapat ett smart och effektivt arbetsflöde som planerats noggrant tillsammans med personalen.

Läs även om LC H Skyltar i Jönköping som köpte en storformatshybrid på stående fot under förra årets Sign&Print Scandinavia. Ett impulsköp som visade sig vara rena lyckokastet.

Stema Specialtryck i Borås däremot gjorde knappast sin senaste investering på impuls, de hade spanat på Swissqprints flatbäddsskrivare i åratal. Förra året tog en Nyala 4 plats i produktionen för att säkra upp kapaciteten när volymerna inom storformat ökar.

Vidare bjuds det på läsning om nya Imprimo Superbaby för tryck på allt ifrån promotionprylar till mediaskivor, mäss- och eventbolaget Workman som är trogna sina HP-latexskrivare och Dezeta i Tyresö som satsat på en ny solventskrivare efter att vädrets makter slog ut deras förra trotjänare.

Dessutom har vi intervjuat nättryckeriet Hello Prints vd Hans Scheffer om att företaget storsatsar i Sverige och öppnar ett lokalt kontor i Stockholm under våren.

Är du inte prenumerant? Köp tidningen via vår webbshop. Där kan du även beställa en helårsprenumeration eller köpa gamla nummer av Sign&Print.

Trevlig läsning!

Läs vidare

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Antalis trycker på gröna alternativ

Den grafiska branschen har en del att göra när det gäller klimatpåverkan. Det vill Antalis vara med och ändra på. I sin monter under Sign&Print-mässan var det mycket som kretsade kring hållbara materialval.
Antalis 2

Färska nyheter och försäljningar hos Plockmatic

När Plockmatic summerar årets Sign&Print Scandinavia så omfattar det flera maskinförsäljningar.
– Jag har inte hunnit räkna än, men det är ett gäng, säger Tommy Jönsson, försäljningschef på Plockmatic Sverige.
Plockmatic 1

Senaste nytt

Hexis ger kunderna makten över laminaten

I Hexis monter var det stort fokus på skyddsfilmer i serien Bodyfence under Sign&Print. Företaget hade bilar både utanför och innanför entrén till Kistamässan. De visade också inredningsvinyler, folier och laminat. 
FotoJet

Vd-byte och produktnyheter hos Horizon

Horizon Nordic kom till Sign&Print-mässan inte bara med produktnyheter utan även med en ny vd vid rodret. Det som var sig likt var fokuset på efterbehandlings- och automationslösningar.
Horizon 4

Jako tryckeri flyttas – nya ägaren centraliserar

Jako tryckeri i halländska Torup ska stängas. I stället ska all verksamhet samlas tio mil bort hos ägaren Nilssons tryckeri i skånska Bjärnum utanför Hässleholm.
DSC_4406

Scandraft hjälper kunderna komma igång med DTF

Återförsäljaren Scandraft visade sitt utbud av material för bild- och dekorproduktion. Men man tryckte lite extra på sitt startkit för att komma igång med Direct to film-tryck på textil.
DSC_4449