Ska visa konstruktiva skärjobb

PUBLICERAD: 26 april 2023
UPPDATERAD: 26 april
Kongsberg visar skärning och fräsning på Fespa-mässan, bland annat med Multicams CNC-fräs Apex 3R som säljs av Alvöen i Sverige. Foto: Claes Nordström

I sin monter på Fespa 2023 tar Kongsberg sikte på att demonstrera hur företag kan använda Kongsberg- och MultiCam-maskiner för att förverkliga sina konstruktioner.

– Vi kommer att ha vårt flaggskepp, Kongsbergs digitala skärningslösning i C-serien och MultiCam Apex 3R CNC-fräs i vårt utställningsområde, där besökarna kan se hur lätt och snabbt våra system skär, bigar, falsar och färdigställer olika material, säger David Preskett, vice vd för Kongsberg precision cutting systems för EMEA och APAC.

Fyller på med inspiration

Under tiden Fespa-mässan pågår kommer utställningen fyllas på med olika slutprodukter dag för dag – skärmar, skyltar och andra tillämpningar – som produceras live i montern med hjälp av de Kongsberg- och MultiCam-bord som visas upp.
– Vi är otroligt stolta över våra innovationer och genomför alltid gärna live-demonstrationer för att visa hur effektiva och ändamålsenliga de är, men i år bestämde vi oss för att använda vår monter för att sätta strålkastarljuset på några av de kreativa konstruktioner som förverkligats med Kongsbergs bord och verktyg.

Stora och små jobb

MultiCams flaggskepp, CNC-fräsbordet Apex 3R, kan hantera en mängd olika material, inklusive plast, aluminium, trä, högdensitetsskum och kompositmaterial. Enligt Alvöen som är distributör av Multicam i Sverige har Apex3R en kraftig spindel och en stålram som är anpassad för små och stora fräsarbeten. Fräsarna finns med enkel eller dubbel kniv, kamera, motoriserad sugkoppling, skydd med mera.

Flera verktygsnyheter

Med Kongsberg C24 demonstreras en rad Kongsberg-verktyg, till exempel CorruSpeed-verktyget, Psaligraphy-kniven och RotaCut-verktyget, samt alternativ som manuell rullmatare, i-kamera och Fast Tool Adapter.

– Vi tar också med oss vårt fantastiska VariAngle-verktyg till München, som är tillbaka efter populär efterfrågan, säger Preskett.

Senaste nytt

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser