Sätter kundupplevelsen i fokus

Foto: Søren Winsløw
PUBLICERAD: 31 maj 2023
UPPDATERAD: 1 juni
Lars Nikolajsen, chef och ägare av Nize Equipment, tog med sig sin nya Customer success manager, Maja Busk Rasmussen, till Fespa.

Med skapandet av en helt ny position har Nize Equipment satt strålkastarljuset på att i synnerhet följa och hjälpa nya kunder.

Nize Equipment och Swissqprint använder Fespa för att fira att tusen Nyala storformatsskrivare nu har sålts över hela världen. Mässan bjöd inte på några större nyheter från Swissqprint, men de visade hela utrustningspaketet på mässan. Och Nize Equipments nya Customer success manager fick chansen att träffa befintliga och nya kunder.

Ökat intresse för Kudo

Per Kyndbøl säger att de fortfarande förväntar sig att Nyala kommer att få mest uppmärksamhet, men att det finns ett antal större kunder som tittar på den nya plattformen – Kudo.

Kudo har upp till tio färger med tre skrivhuvuden vardera. Det blir totalt 30 skrivhuvuden. Detta bidrar till den höga hastighet som en fullt konfigurerad Kudo kan uppnå på inte mindre än 306 kvadratmeter per timme. En annan bidragande faktor är den elektromagnetiska styrningen av tryckbommen.

Kudo har också den så kallade Tip Switch-lösningen för att öppna och stänga olika vakuumzoner, vilket eliminerar behovet av att avmaskera och tejpa media på utskriftsbordet.

En ny tjänst

Lars Nikolajsen, vd,  förklarar att anledningen till nytillsättningen av en Customer success manager (CSM) är att överlämningen från försäljning till installation och driftsättning ibland kan vara kaotisk för en ny kund som inte känner till organisationen eller de andra medarbetarna. Därför är tanken att den nya CSM:n ska ta över efter säljaren för att säkerställa att alla kundfrågor besvaras, att nödvändig information utbyts och att kunderna har en person som de alltid kan relatera till.

– Det finns mycket information som behöver kommuniceras när vi har tecknat ett avtal. Det kan vara tekniska specifikationer, certifikat, utbildning etcetera. Att samla allt hos en och samma person ger större trygghet och försäkran om att saker och ting händer – och i rätt ordning, säger Lars Nikolajsen.

Den relativt nyutnämnde Area Sales Manager, Per Kyndbøl, visar upp Swissqprints många möjligheter på Fespa-mässan.
Få bästa start

Valet var inte heller svårt. Under våren utbildade Nize Equipment Maja Busk Rasmussen till kontorsassistent med inriktning på administration. Men det visade sig snabbt att hon hade både en stor talang och ett stort intresse för bredare kundkontakter.

Hennes uppgift blir att följa kunden på nära håll under de första 2–3 månaderna och se till att kunden får bästa möjliga start som kund hos Nize Equipment. Utöver denna uppgift är Maja också ansvarig för deras webbshop och Nize Academy, som ger användarna nödvändig utbildning.

Senaste nytt

Brother lägger bud på Mutoh

Målet är att stärka sin position inom storformat och industriellt tryck.

DSC_2940
Brother lägger bud på Mutoh

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan och rätt AI-strategi"

"Vi befinner oss i ett läge där onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan och rätt AI-strategi”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Läs vidare

De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

"Traditionella massmedier förlorar kraft" säger Mimmi Sandström som ska dela vd-rollen med Nicklas Norrby.

6981c8b8e881675581fbe7c1_Nicklas_Mimmi
De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

Mimaki + Color Systems = sant

Color Systems blir auktoriserad återförsäljare för Mimaki i Sverige.

Demorummetweb
Mimaki + Color Systems = sant

Detta bjuder vi på i nya tidningen

Nu kommer årets första Sign&Print!

FotoJet---2026-02-05T104518.404
Detta bjuder vi på i nya tidningen

Dansk tryckeriaffär smäller högt

B.J. Holding var ägare står bakom det kända danska bildelsföretaget T Hansen köper 50 procent av tryckeriet PR Offset på Jylland.

PROffset_01
Dansk tryckeriaffär smäller högt